btbilgi

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımlar artarken, bu alanda konulan hedefler de büyütülüyor. Halen Avrupa çapında yenilenebilirden elde edilen elektrik, toplam üretimin sadece yüzde 17,5 kadarı. 2030 yılında bu oranın yaklaşık yüzde 27-28 civarına yükseltimesi hedeflenmekteydi. Fakat Windeurope’un bir raporuna bakılırsa bu hedef artık yüzde 32 civarında. Bu hedeflerine ulaşabilmenin yolu ise şirketlerle yapılacak olan enerji satın alım anlaşmalarından geçiyor.

Sektörde çeşitli hizmetler sunan Ülke Enerji firması, bahsedilen satın alım anlaşmaları ile ilgili çeşitli bilgiler aktarmakta. Mesela teknoloji devi Google, Avrupa’da yenilenebilir enerji dahil olmak üzere yaklaşık 800 MW gücünde tarihin en büyük kurumsal satın alımını açıkladı. Ayrıca ünlü online perakende şirketi Amazon da 2030 yılına kadar yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanma planlarını duyurdu. Bu planlar sadece Avrupa’nın enerji hedeflerine ulaşmasına değil, aynı zamanda enerji kaynakları yüzünden oluşan karbondioksit emisyonunu azaltmaya ve yeni istihdam fırsatları oluşturmaya da yarayacak.

Endüstriyel ve ticari tüketiciler, Avrupa çapındaki enerji tüketiminin yarısından fazlasını talep etmekte. Bu yüzden yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerjinin büyük kısmı şirketler tarafından isteniyor. Verilen bilgiye göre 2019’da 13 ülkede şirketler yeni enerji anlaşmaları gerçekleştirmiş. Son 5 yılda 7,5 GW enerji satın alma anlaşması (PPA), 2019 yılında ise 1,6 GW değerinde anlaşma imzalanmış. 2018’de ticari ve endüstriyel şirketlerde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı 3,4 GW olarak saptanmış. Bu rakamın gelecek on yılda önemli ölçüde artması beklentisi mevcut.

Avrupa Komisyonu’nun bir araştırmasına göre ise, AB merkezli kurumsal alıcılar yenilenebilir enerjiden elde edilen elektriğin tedariğinde belli bir seviyeyi yakalarlarsa ancak 2030 yılında temiz enerjinin istenen seviyeye varması mümkün olabilecek. Bu durumda AB yenilenebilir enerji sektörü brüt katma değerinde 750 milyar Euro gelir ve 220 bin yeni iş imkanı yaratılıyor olacağı öngörülmüş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.