btbilgi

İnsanlar geceleri yataklarında uyurken, acaba Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yaşayan astronotların nasıl uyuduklarını hiç düşünüyorlar mıdır? Evlerimizde garantileyebildiğimiz sessizlik ve karanlık gibi ideal uyku koşulları ne yazık ki uzayda yok. İşte buna canı çok sıkılan deneysel kıyafet üreticisi Vollebak firması, ‘Deep Sleep Cocoon’ adı verilen özel bir şey üretmiş.

Vollebak’ın kurucularından Steve Tidball, uzayda uyumanın hiç de ideal koşullarda olmadığını söylüyor. Verilen bilgiye göre istasyondaki astronotlar günde 16 kez güneşin doğuşunu görüyor ve uyku sırasında devamlı ışık ve sesle karşı karşıyalar. Uzayda yataklar bir dolap kadar ve astronotlar mikro yerçekiminde savrulmamak için yatağa bağlı şeklinde, göz maskeleri tarakrak yatıyorlar. Raporlara göre mürettebatın yüzde 75’i özel uyku hapları kullanıyor ve bu da derin uykudan ziyade ancak sakinleştirici etkisi sağlıyor. İdeal olmayan uyku koşullarının, hataya hiç fırsat olmayan istasyon ortamında astronotların bilişsel yeteneklerini etkilediği çok açık.

Vollebak’ın geliştirdiği Deep Sleep Cocoon kıyafeti, bir gün Mars’a yapılacak insanlı seyahatlerde kullanılabilir. Tidball bu uzun seyahatlerde insanların uyku alışkanlıklarının, uzaydaki ışık koşullarına uyum sağlamak zorunda kalacağına inandığını söylüyor. Kalın bir mantoyu andıran kıyafet ‘bir insan için mikro yaşam alanı’ olacak şekilde tasarlanmış. Kullanıcının uyumasını sağlamak için, kıyafetin uzay giysilerindeki kasklara benzer yumuşak bir başlığı var. Beş parçadan oluşan bu başlık, katlanıp kullanıcının tüm yüzünü kapatabiliyor.

Firma bu başlığı suratı korumak ve karanlık sağlamak için bir koza gibi üretmiş. Kapatıldığında şeklini koruyor ve tek parça haline gelebilmek için de ahşap evlerdeki katmanlı duvar yapısını kullanıyor. Vollenbak bu tasarım için doğadan ve uyarlanabilir yapılardan esinlenmiş. Başlık kısmı kıyafetin kalanına benzese de, nefes alabilen ve örgülü bir kumaştan yapılmış. Kullanıcı kafasını tamamen kapattığı zaman bile dışarıyı belli bir miktar görebiliyor. Ama dışarıdan kullanıcının suratı görünmüyor.

Kıyafetin kalanı su geçirmez ve rüzgar geçirmez bir dış yüzeyin altında, vücut sıcaklığını korumak için üç katmanlı bir kumaş içeriyor. Tidball açıklamasında uzayda kullanılacak kıyafetlerin Deep Sleep Cocoon giysisinin ötesinde olacağını belirtmiş. Gelecekteki benzer fütüristik kıyafetlerin zeki olacağını, bir doktor gibi kullanıcısını gözleyeceğini, bir uyku aracı olacağını, yiyecek ve içecek sağlayan özellikleri olacağını da savunmakta. Vollebak’ın bu ilginç kıyafeti resmi web sitesinde satışa sunulmuş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.