btbilgi

Bir zamanların en büyük cep telefonu markalarından olan Nokia, akıllı telefon çağında istediği başarıyı yakalayamamıştı. Telefon bölümünü Microsoft’a satmış ve firma da iletişim ürünlerine yönelmişti. Microsoft’un akıllı telefon kısmını sona erdirmesi üzerine, bu sefer marka eski çalışanların kurduğu HMD Global’e geçti ve burada birbiri ardına çıkan kaliteli ürünlerle yeniden yükseldi. Hala Nokia denilince aklımıza önce telefonlar geliyor ama bundan böyle akıllı televizyonlar da gelecek.

Nokia ismini artık üçüncü parti cihaz üreticilerine ve perakendecilere de vermeye başladı. Bunun ilk örneklerinden biri, Hindistan’ın büyük e-ticaret şirketlerinden olan Flipkart. Gadgets 360 sitesinin haberine bakılırsa, Hintli şirket Nokia markasını kendi ürettiği akıllı TV setlerinde kullanma hakkını kazanmış durumda. Bu durumun küresel TV pazarında marka açısından bir ilk olduğu vurgulanıyor.

Flipkart şirketinin Nokia marka ortaklıklarından sorumlu müdürü Vipul Mehrotra, resmi açıklamada şunları aktarmakta: “Hindistan’ın lider e-ticaret firması olarak, Flipkart ülkeye ilk Nokia markalı akıllı TV’leri sunmanın sevincini yaşamaktadır. Bugün Nokia markasının yepyeni bir kategoriye adım attığı gündür. Bunun için de başlangıç noktası olarak Hindistan’dan daha iyi neresi olabilir ki? Burada markamız kalitesi, tasarımları ve güvenilirliği ile iyi bilinmekte. Flipkart Hintli tüketicilerin ihtiyaçlarını, davranışlarını ve pazardaki erişimini çok iyi anlamaktadır. Bu da Nokia markalı akıllı TV’leri tüketiciler için erişilebilir ve ekonomik kılmanın önemli bir yolu.”

Nokia’nın ilk akıllı TV setinin teknik özellikleri de açıklanmış. 55 inç büyüklüğündeki Ultra HD (4K) LED ekran, ses tarafında ‘Harman by JBL’den gelen 24 watt’lık, DTS TruSurround ve Dolby Audio destekli iki adet hoparlörle güçleniyor. Flipkart akıllı TV’nin dört çekirdekli bir işlemcisi, 2,25 GB belleği, 16 GB depolama alanı, Wi-Fi ve Bluetooth 5.0 bağlantı özellikleri var. Arka planda ise Google Play Store destekli Android 9 TV platformu işletim sistemi olarak çalışmakta. TV’nin 16:9 oranlı ekranı 60Hz yenileme hızına, Dolby Vision ve HDR10 desteğine sahip. Cihazda üç HDMI bağlantı noktası ve iki USB bağlantı noktası bulunacak. TV’nin 10 Aralık 2019’dan itibaren, sadece Hindistan’da 41 in 999 Hint rupisi fiyatla (yaklaşık 589 ABD doları) satışa çıkacağı belirtilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.