btbilgi

Akıllı telefonlar güvenlik anlamında gelişmeler ile donatılıyor ve günlük hayatımızda daha çok kullanım sağlıyorlar. Biyometrik kimlik doğrulama teknolojilerinin entegrasyonu sayesinde, telefonlarımız daha önce tahmin edemediğimiz şekillerde kullanılabiliyorlar. Kredi kartı bilgilerini içlerinde depolayıp, gerektiğinde temassız NFC yöntemi ile telefon üzerinden erişmek buna en bariz örneklerden. Şimdi bu teknoloji her türlü mobil kimlik onaylama uygulamaları için de kullanılabilecek.

Mobil teknolojiler konusunda en büyük firmalardan Google, mobil çipset lideri Qualcomm ile birlikte yeni bir sistem geliştiriyor. Bu sistem sayesinde ehliyet, pasaport ve benzer fiziksel kimliklerin güvenli bir dijital kopyası telefonda saklanabilecek. Bu sistemi barındıracak ilk mobil cihazlar, Qualcomm’un en üs seviye çipseti Snapdragon 865’i ve Google’ın yeni mobil işletim sistem sürümü olan Android R’yi kullanacak. Snapdragon 865 çipsetli ilk telefonların 2020 yılı içinde piyasaya çıkması beklenmekte.

Sistemin duyurusu Qualcomm’un Hawaii’de, Maui adasında gerçekleştirdiği üçüncü Snapdragon Teknoloji Zirvesi’nde (Snapdragon Tech Summit) yapıldı. Tanıtımda içinde Snapdragon 865 bulunan prototip bir cihaz ve örnek bir mobil kimlik onaylama uygulaması gösterilmiş.

Bu örnekte kullanıcı akıllı telefonundaki mobil kimlik uygulamasına giriyor. Buradan bir dijital kimlik seçiyor (mesela bir sürücü ehliyeti) ve uygulama bir QR kodu veriyor. Bu QR kodu da başka bir cihaz tarafından taranıp analiz ediliyor. Ardından kimlik bilgilerinin doğrulanması, taramayı yapan cihazda gösterilmekte. Bu süreçte kimliklerde yer alan kişisel bilgilerin hiçbiri açıkta yer almıyor. Ayrıca güvenlik sebepleri ile QR kodunda da gömülü değil. Ama uygulama üzerinden isim, fotoğraf ve yaş onayı bulunan sınırlı bir dijital kimlik göstermek mümkün. Bunun özellikle barlar ve alkol/sigara satan dükkanlarda kullanılması planlanmış.

Qualcomm yaptığı açıklamada sistemle ilgili denemelerin yapılmakta olduğunu ve birçok kurumun mobil kimlik doğrulama işlemleri için ek güvenlik mekanizmalarına ihtiyacı olacağını söylüyor. İlk uygulamalar ABD’de başlayacak ve bazı eyaletlerin ve acentelerin pasaport işlevselliği için bu türden düzenlemelere ihtiyacı olacak.

Telefon üreticileri eğer tercih ederlerse Snapdragon 865 çipsetinin bu dijtal kimlik becerilerini kendi cihazlarında aktive edebilecekler. Yazılım tarafında ise, Google firmasının Android R işletim sisteminin bu tarda yeteneklerini yıllık I/O Konferansı’nda detayları ile anlatması beklenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.