btbilgi

Niantic firması ünlü artırılmış gerçeklik mobil oyunu Pokémon GO ile iyi biliniyor. Qualcomm ise dünyanın en büyük mobil çipset ve teknoloji üreticisi. Bu ikisi biraraya gelince ortaya ne çıkar dersiniz? Yepyeni bir artırılmış gerçeklik (Augmented Reality – AR) ortaklığı.

Qualcomm’un yeni tanıttığı 5G iletişim destekli XR2 çipset platformu, özellikle artırılmış ve sanal gerçeklik cihazlarına güç vermeye odaklı. Tam da bu duyurunun üzerine Niantic CTO’su Phil Keslin aynı sahnede bir açıklama yaptı ve Qualcomm ile birkaç yıllık iş ortaklığı anlaşması imzaladıklarını söyledi. Bu ikisine bakılınca, iki firmanın beraber yeni nesil artırılmış gerçeklik gözlükleri için referans donanım hazırlama niyetinde oldukları anlaşılabiliyor. Bu beraberliğin ilk fiziksel ürününü ne zaman göreceğimiz henüz belli değil ama çok fazla beklememiz gerekmeyebilir.

Qualcomm firması artırılmış gerçeklik dünyasına yabancı değil. Firma 2018 yılının Mayıs ayında ilk AR çipseti olan XR1’i devreye sokmuştu. Ayrıca Vuforia SDK (yazılım geliştirme kiti) ile bu alanda bir uygulama platformu geliştirilmesine de önayak oldular. Firmanın mobil cihazlarla ilgili teknolojik deneyimi ve becerileri tartışılamaz seviyede başarılı.

XR2 platformu gözlüklerde 3K x 3K çözünürlükte mini ekranları destekleyecek. Saniyede 60 kare hızında, 8K çözünürlükte ve 360 derece çekilmiş video desteği de bulunmakta. HoloLens gözlüğün üzerindeki gibi karma gerçeklik hizmetleri yaratabilmek için 7 adete kadar pass-through kamera desteği ve daha hassas kullanıcı etkileşimi için 26 noktadan el iskeleti tanıma özellikleri de mevcut. Bunlara bir de gelişmiş çevresel haritalama özelliğini ekleyebiliriz. Hepsinin üzerine gelen 5G mobil ağ desteği, bu platformu yeni nesil AR gözlükleri için ideal bir başlangıç noktası yapıyor olacak.

Niantic ise geliştirmiş olduğu ‘Real World Platform’ (Gerçek Dünya Platformu) isimli projeyi XR2 çipsetlerine tam uyumlu hale getirecek gibi gözüküyor. Bu sistem firmanın mevcut tüm oyunlarının arka planında yer alan ve üçüncü taraflara yavaş yavaş açılan bir mimari içermekte. Bu sistemin yeni artırılmış gerçeklik gözlükleri ile çalışacağı zaten tahmin ediliyordu. Şimdi Qualcomm ile ortaklıkları da bu senaryoyu güçlendiriyor. Niantic’in gerçek dünya platformu, 2020’den itibaren kendi ‘Creator Program’ isimli yazılım servisine de sunulmaya başlanacakmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.