btbilgi

2019 yılında fidye yazılımları, DDoS saldırıları gibi klasik siber saldırılar dışında IoT cihazları ve kişisel verilere yönelik tehditler de herkese kök söktürdü. 2020 yılında ise karmaşık yapıya sahip gelişmiş siber saldırıların artacağı tahmin edilmekte. Bununla birlikte en çok dikkat çeken gelişme ise yapay zekanın siber güvenlik sektöründe kullanımı olacak gibi. Bitdefender Antivirüs gelecek sene yükselecek siber güvenlik trendlerini şu şekilde listelemiş:

Yapay zeka

Veri güvenliği ve Wi-Fi ağlarına yönelik saldırıları engellemek adına siber güvenlik önlemlerinde yapay zekadan fazlasıyla yararlanılacak. Siber güvenlik pazarında yapay zekanın pazar payının 2026 yılına kadar 38,2 milyar doları bulacağı öngörülüyor.

DDoS saldırıları

2019’un son aylarında kamu ve özel sektörde hizmet sağlayan birçok kuruluşa yönelik gerçekleşen DDoS (Dağıtılmış Hizmet Reddi) saldırıları, 2020 yılında da devam edecek. Ucuz ve etkili DDoS saldırılarının kamu ve özel sektördeki birçok kuruluşa ciddi zararlar vermeye devam edeceği öngörülüyor.

5G teknolojisi

5G ile e-sağlık uygulamaları kullanıcıların refahı hakkında veri toplayacak, bağlı araç servisleri kullanıcıların hareketlerini izleyecek ve akıllı şehir uygulamaları vatandaşların nasıl yaşadığı hakkında bilgi toplayacak. Sürekli büyüyen kişisel veri hacminin ihlallere ve hırsızlığa karşı güvenceye alınması gerekiyor.

Hedefli fidye yazılımı saldırıları

Hedefli fidye yazılımı saldırılarında kurbanları hakkında ciddi araştırma ve istihbarat içerisinde olan siber saldırganlar 2020 yılında bu tarz saldırılarını artıracak ve talep edilecek fidye miktarı yükselecek.

Mobilde kötü niyetli yazılımlar

Kötü niyetli mobil uygulamaların resmi uygulama mağazalarına sızması, uygulamalar dahilindeki aboneliklerle ilgili dolandırıcılıkların artması ve reklam yazılımlarıyla entegre sahte uygulamaların sayısının gelecek sene artacağı düşünülüyor.

Sosyal mühendislik bazlı oltalama saldırıları

Amaçları paradan ziyade erişilmesi mümkün olmayan sistemlerden verileri almak olan hackerlerin uzun uğraşlarla gerçekleştirdiği bilgiye dayalı sosyal mühendislik çalışmaları, 2020’de de başta çalışanlar olmak üzere birçok kullanıcı için ciddi tehditler saçmaya devam edecek.

IoT cihazlarına saldırılar

5G teknolojisinin yaygınlaşması ile birlikte IoT cihazlarının kullanımı da artış gösterecek. Daha fazla IoT cihazının beraberinde daha fazla siber saldırı riskini de getireceği, kullanıcıların 5. jenerasyon saldırılar olarak da bilinen yeni nesil siber saldırı ataklarıyla karşılaşacağı öngörülüyor.

Siber sigorta

2020’de kamu ve özel sektör kuruluşları tarafından daha fazla siber sigorta poliçesi satın alınacak. Özellikle fidye yazılımı saldırılarına karşı sigorta yaptırmak isteyen şirketlerin sayısında ciddi artışlar olacağı ve ödenmesi istenen fidye taleplerine karşılık şirketlerin sigortalanması fikrinin daha çok benimseneceği görülüyor.

Ulusal siber güvenlik kaygıları

Hacker gruplarının ülkelerin ulusal güvenliklerini ve askeri savunmalarını tehdit eden çalışmalarını göz ardı edemeyen ülkeler, siber güvenlik önlemlerinde son teknolojileri kullanmaya devam edecek. Askeri siber güvenlik önlemleri başta olmak üzere birçok alanda ulusak güvenlik adına yapılacak olan çalışmalar hızlanacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.