btbilgi

Ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo’dan, iki yıl sonra piyasaya sürülecek iPhone modlleri hakkında iddialı bir öngörü geldi. Sektör uzmanları ve analistleri 2020’den itibaren Apple’ın akıllı telefonlarında Lightning bağlantı noktası yerine USB-C bulunacağını savunurken, Kuo bambaşka bir şey söylüyor. Kuo’ya bakılırsa, 2021 iPhone modellerinin en azından birinde hiçbir fiziksel bağlantı veya şarj portu olmayabilir.

9to5Mac sitesinde verilen bilgiye göre, Apple 2021 yılında tamamen kablosuz bir deneyim sağlamayı hedefliyor olabilir. Kuo öngörüsünde bağlantı portunun öncelikle amiral gemisi modelinden kaldırılmasını beklediğini aktarmış. Bu öngörü sektörde genel olarak bulunan USB-C standartı eğilimine ters gibi düşse de, Apple’ın kendisini popüler rakiplerinden ayırabilmek için hem tasarım hem de teknoloji olarka farklı birşeyler yapmasının zamanı geldiği de savunulmakta.

iPhone telefonlarından Lightning portunun kaldırılması ve yerine USB-C konulmaması demek, cihazın şarj için tamamen kablosuz teknolojiye dayanıyor olması gerektiği anlamına geliyor. Kablosuz şarj cihazları ve powerbank ürünleri giderek yayılıyorlar. Burada mesele Qi ve benzeri kablosuz standartların yaygın ve güvenilir olması değil. Kablosuz şarj işlemi sırasında telefonun kullanımının çok zor olduğunu iyi biliyoruz. Apple’ın bağlantı yuvasını ortadan kaldırdığında bu gibi sorunları nasıl çözeceği daha şimdiden herkes için merak uyandıran bir konu.

Her ne kadar yavaş yavaş uzaktan kablosuz şarj teknolojilerini görüyor olsak da, bu türden yenilikçi ürünler hala akıllı telefon seviyesinde pratik değil ve pazarda da kalıcı hale gelmiş bir çözüm yok. Bir diğer alternatif kablosuz şarj kılıfları olabilir ama bu da her durumda yeterli olmayabilir. Ayrıca giderek incelmekte olan akıllı telefonların kalınlığını artıracağı da kesin. Bir başka alternatif olarak batarya kapasitelerinin radikal biçimde artırılması konuşulmakta. Burada da henüz Apple’ın işine yarayabilecek kadar ultra verimli bir çözüm bulunmaması endişe verici olarak kabul ediliyor.

Kuo bunun dışında 2020’de piyasaya sürülmesi beklenen diğer Apple cihazları hakkındaki tahminlerini de iletmiş. Analiste göre 2020 başlarında, 4,7 inç ekranlı iPhone 8’e benzeyen yeni bir iPhone SE 2 modeli gelebilir. 2020’nin ikinci yarısında ise iki 6,1 inçlik model, bir 6,7 inçlik bir model ve yeni, daha küçük 5,4 inçlik bir model pazara sürülecek. OLED ekranlı bu dört iPhone modelinin iki alt modelinde çift kamera bulunacağı, üst modellerde ise derinlik algılama destekli üç kamera olacağı tahmini de yer almakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.