btbilgi

Harita uygulamaları akıllı telefonlarımızın vazgeçilmez birer parçası haline geldi. Neredeyse her gün kullanılan mobil harita uygulamaları içinde en popüleri de Google Maps olsa gerek. Ama Google bu popüleriteye dayanarak olduğu yerde durmuyor, her sene uygulamaya yenilikler getiriyor. Üzerinde çalışılan en yeni özellik yayaların yoldaki güvenliği ile ilgili.

Geçtiğimiz aylarda Google Maps uygulamasına bir ‘Incognito’ (gizlilik) özelliği ve görme engelliler için bir ekstra detaylı sesli yönlendirme modu eklenmişti. Kasım ayında ise yabancı bir ülkede gezerken çok işe yarayacak adres okuma özelliği gelmişti. Yeni eklenecek güvenli yürüyüş özelliği ise, kişiler uygulamayı kullanarak yürürken özellikle akşamları daha iyi aydınlatılmış sokakları özel şekilde işaretleme üzerine kurulu.

XDA Developers sitesinden verilen bilgiye göre, Google Maps’in yeni beta sürümü (v10.31.0 beta) içinde bu özelliğe işaret eden çeşitli kod satırları bulunmakta. Buna göre diğerlerine göre daha iyi aydınlatılmış sokaklar harita üzerinde sarı renkle vurgulanacak. Uygulama bu sayede geceleri yaya şekilde bir yer bulmaya çalışırken, yeterli sokak lambası olmayan karanlık ve tehlikeli görünümlü bir sokağa girmememiz için bize yardımcı olacak. Şehirlerde bazen bazı caddeler bile iyi aydınlatılmamış olaibliyor. Bu özelliğin birçok kişi için ekstra güvenlik anlamına geldiği çok açık.

Google’ın basitçe ‘Lighting’ denilen bu özelliği ne zaman ve hangi ülkede devreye sokacağı konusunda henüz resmi bir bilgi yok. Ayrıca haritada sokak işaretleme uyarıları için kullanılacak aydınlatma verilerini nasıl toplayacağı ve gerçek zamanlı şekilde güncel tutacağı da henüz belli değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.