btbilgi

Güvenlik araştırmacılarının kullanıcıları şimdiye kadar defalarca uyardıkları bazı genel konular var. Bunlardan biri herkese açık kablosuz Wi-Fi ağlarını kullanmamak. Bir diğeri ise havalimanı, kafe ve restoran (hatta uçaklar ile otobüsler) gibi yerlerdeki bedava USB şarj noktalarından zorunlu değilseniz faydalanmamak. Birincisi için ev dışında, güvenli olmadığına emin olduğunuz bir ağa bağlanırken VPN kullanmak tavsiye edilmekte. Peki ikincisi için neler yapılabilir? Çözümlerden biri yanınızda devamlı tam şarja sahip bir harici powerbank cihazı taşımak olabilir. Eğer bunu yapmıyorsanız, PortaPow gibi bir güvenlik aksesuarına ihtiyacınız var demektir.

Herkese açık yerlerdeki USB şarj noktalarını kullanmanın, aslında çok kolay gizlenebilecek bir güvenlik riski bulunmakta. USB bağlantısı demek akıllı telefonunuza, elektronik cihazınıza veya bilgisayarınıza bir giriş kapısı demektir. Siber saldırganların USB girişlerinden fiziksel bağlantılar ile cihazlara sızıp veri çaldıkları, kontrolleri tamamen ele geçirebildikleri ve farkettirmeden istedikleri her şeyi yapabildikleri bilinmekte. Evinizde bir cihazı USB ile şarj ederken güvenliğine emin olabilirsiniz. Peki herkese açık bir USB şarj noktasındaki soketin arkasında sadece elektrik hattı mı, yoksa cihaz bulmaya uğraşan aktif bir zararlı ağ mı olduğunu nasıl bileceksiniz?

PortaPow epey zamandır USB şarj alanında güvenlik sağlamak için çalışan bir firma. Ürettikleri aksesuarlara ‘USB engelleyici’ (USB blocker) deniliyor. Bu cihazlar genelde küçük bir USB bellek görünümünde. Bir ucunda erkek ve bir ucunda da dişi USB soketi bulunmakta. USB veri engelleyiciler, yukarıda bahsettiğimiz cinsten görünmez siber sızma girişimlerini engellemek için üretilmekteler.

Bu aksesuarlardan birini alıp, herkese açık bir USB soketine takıyor, kendi cihazınızın şarj kablosunu ise engelleyicinin arkasındaki sokete takıyorsunuz. Arada kalan engelleyici cihaz, USB portundan cihazınıza doğru bir veri akışı yapılmasını önlemek için çalışıyor. Yani şüpheli USB noktasından akıllı telefonunuza veya tabletinize sadece elektrik geliyor, bir ağ bağlantısı yapılamıyor.

Bu konuda çalışan birçok firma var ama test edilmiş ve en güvenilirlerinden biri PortaPow olarak bilinmekte. Markanın üçüncü nesil USB veri engelleyicisi hem olası bir ağ bağlantısını engelliyor, hem de içindeki tarama çip ile bağlanan cihazın şarj spesifikasyonlarına göre voltaj ayarlayabiliyor. PortaPow standart USB dışında, ayrıca USB-C versiyonu da sunmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.