btbilgi

Tesla geçtiğimiz ay elektrikli kamyonet modeli olan Cybertruck’ı tanıttı. Oldukça büyük ilgi gören araç en başta tasarımı ile hem beğenildi, hem de eleştirildi. Tesla hayranlarını bile ikiye bölen bu gelişme, yakın gelecekte küresel kamyonet pazarını da ikiye bölebilir. Oldukça yenilikçi bu tasarım yaklaşımı nereden çıktı dersiniz? Elon Musk her zamanki gibi Twitter platformundan yaptığı bir paylaşım ile, Cybertruck için ilham kaynaklarından birinin eski bir James Bond otomobili olduğunu söyledi.

Musk yaptığı açıklamada, Cybertruck’ın aerodinamik formu için örneklerden birinin 1977 yılı yapımı ‘The Spy Who Loved Me’ filminden geldiğini söylüyor. Bu filmde ünlü İngiliz ajanı James Bond denizaltıya dönüşebilen bir klasik spor araba kullanıyordu. Filmde bu sıradışı araç için bir klasik Lotus Esprit kullanılmıştı. İşin daha da ilginci, Musk bu film için modifiye edilmiş özel Lotus Esprit modelinin de sahibi. Filmde görülen, elektrikli motorları ve pervanesi ile su altında gidebilen Esprit, 2013 yılında gizemli bir kişi tarafından yaklaşık 1 milyon dolara satın alınmıştı. Musk daha sonra bu kişinin kendisi olduğunu açıkladı.

Şimdi anlıyoruz ki Musk’ın çok sevdiği bu spor araba, aynı zamanda Cybertruck’ın aerodinamik odaklı şeklinin ana ilham kaynaklarından biri. Bu konunun ön plana çıkartılmasının sebebi, Ford F-150 gibi geleneksel kamyonetlerin şekilleri itibarı ile aerodinamik olarak verimli olmamaları. Verilen bilgiye göre RAM 1500 modeli kamyonetin 0,35 hava direnci değeri var. Bir Hummer H2’nin direnç değeri ise 0,57. Direnç değeri ne kadar düşük olursa, araç hareket ederken etrafında oluşan hava sürtünmesine o kadar az tepki verir. Bu da daha az yakıt harcamasına ve daha yüksek hıza dönüşerek aracın performansını artırır.

Kutuya benzeyen köşeli araçların genelde aerodinamik olarak verimli olmadığı bilinmekte. Cybertruck her ne kadar ilk bakışta kutu gibi dursa da, aslında kabaca bir kapı stoperine daha çok benzemekte. Bu da onu ünlü casus arabası Lotus Esprit’in şekline yakın hale getriyor. Musk yine Twitter’dan aktardığı bir mesajda, tasarım ekibinin hala kamyonetin tasarımı üzerinde çalıştığını söylemiş. Ayrıca final versiyonun hava direnç değerinin 0,30 olmasına uğraştıklarını da belirtmiş. Firmanın halen satmakta olduğu elektrikli Model 3’ün direnç değeri ise 0,23. Eğer Tesla tasarım ekibi Cybertruck’ı hedefledikleri değere getirebilirse, aracın vaat edilen 800+ kilometrelik menzilini yakalamasına büyük katkısı bulunacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.