btbilgi

Küresel iş gücü teknoloji sayesinde değişiyor. Her sene yeni alanlarda yükselen ve düşen işler görüyoruz. Bazı işler yapay zekalara ve otomasyon çözümlerine verilirken, bu durumlar insanlar için de yeni iş alanları yaratabiliyor. Forbes dergisinde yazan bernard Marr, 2020 için teknoloji odaklı bir dizi kariyer önerisi vermiş:

Doğal Dil İşleme

Bir makinenin aynı bir insan gibi okuduğunu anlamasına ve analiz edebilmesine Doğal Dil İşleme (Natural Language Processing – NLP) deniliyor. Bu teknolojinin gelişmesi sayesinde bilgisayarlar kullanıcıların söylediklerini ve yazdıklarını daha iyi anlayabilecekler. Kurumsal dünyada bunu kullanan çözümler, şirketler ve müşterileri arasındaki iletişim sıkıntılarını aşmada yardım edebilir denilmiş. Ayrıca çoklu dillerde çalışmayı gerektiren durumlarda da büyük faydası olacak.

Makine Görüşü

Görsel nesnelerin, şekillerin ve imajların makineler tarafından otomatik biçimde taranması, işlenmesi ve ne olduğunun anlaşılması makine görüşü teknolojilerinin özü. Bu özellik ile donatılmış yapay zekalar nesneleri tespit edebilir, doğrulayabilir ve sınıflandırabilir. Bu yönde bir kariyer kuracak kişilerin tarımsal faaliyetlerden üretime, otonom araçlardan ev robotlarına kadar çok geniş bir yelpazede işi olması garanti olarak görülmekte.

Robotik

Robotlar yakın gelecekte sadece fabrikalarda bulunmayacak. Bir çok firma daha şimdiden onları hizmet sektöründe, mesela otellerde veya kargo dağıtımında test ediyorlar. Henüz evlerimize girmemiş olsalar da, onu da her an bekleyebilirsiniz. Yaşlılara yardım etmekten depolarda ürün yerleştirmeye kadar bir sürü görev robotları bekliyor. Robotik firmaları da tüm bunları gerçek kılacak mühendisleri, yazılım ve programlama uzmanlarını.

Otonom Araçlar

Dünya çapında her otomotiv firması elektrikli arabalara ve yapay zeka destekli otonom araçlara yatırım yapmakla meşgul. Sadece günlük otomobiller olarak değil, bu yenilikçi araçları lojistik sektöründe dev kamyonlar ve gemiler olarak da göreceğimiz bir çağ geliyor. Onun dışında kendi kendine gidebilen taksiler ve hava araçları da günlük hizmet anlayışını değiştirecek. Bunların hepsi için yeni bir dizi uzmana ihtiyaç var.

Genişletilmiş Gerçeklik

Sanal gerçeklik (VR), artırılmış gerçeklik (AR) ve karma gerçeklik (MR) bir araya gelince oluşan genel kategoriye ‘Genişletilmiş Gerçeklik’ (Extended Reality) denilmekte. Bu pazardaki ürün ve çözümlerin toplamının, 2022 yılına kadar 209 milyar dolara ulaşması beklenmekte. Eğlence sektörü başta olmak üzere, eğitim ve pazarlamaya kadar farklı konularda uygulamalar, bunu ciddi bir kariyer fırsatı olarak görüp kendini geliştirecek yeni çalışanları bekliyor.

Akıllı Asistanlar ve Chatbotlar

Akıllı asistanları bilgisayar ve telefonlarımızda, chatbotları ise bankaların müşteri kanallarında ve online perakende sitelerinde görmeye alışmaya başladık. Doğal dil işleme ve makine görüşü gibi yukarıda bahsedilen teknolojilerden de faydalanan bu uygulamalar, kullanıcılara giderek daha fazla destek oluyorlar. Bu araçlar şirketlerin daha hızlı müşteri deneyimi sunmasına ve insan çalışanlarını verimli başka işler için şirkette yeniden yerleştirmesine yardımcı olmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.