btbilgi

Finansal siber tehditler kurbanların doğrudan maddi zarara uğramasına neden olmakta. Bu yüzden de genelde en büyük riskler arasında yer almakta. 2019’da siber güvenlik önlemleri geliştikçe, finans kuruluşlarına saldırı düzenleyen saldırganlar da yöntemlerini dönüştürdü ve karmaşıklaştırdı. Yeni siber suçlu grupları ortaya çıktı ve dolandırıcılık önleyici sistemleri atlatmaya yarayan verilere odaklandılar. Peki 2020’de kurumları ve bireyleri hangi finansal riskler bekliyor? Kaspersky araştırmacıları 2020’de bu alanda gerçekleşmesi potansiyel senaryoları incelemişler:

Fintech saldırıları artacak

Mobil yatırım uygulamaları tüm dünyada giderek daha popüler hale geliyor. Bu eğilim 2020’de siber suçluların dikkatinden kaçmayacak. Bu uygulamaların bir kısmı çok aşamalı doğrulama veya uygulama bağlantısını koruma gibi güvenlik önlemlerini uygulamıyor. Bu da siber suçlulara bu uygulamaların kullanıcılarını hedef alma fırsatı tanıyor.

Yeni mobil bankacılık Truva atları geliyor

Kaspersky’nin çeşitli forumlarda yaptığı araştırma sonucunda, bazı popüler mobil bankacılık Truva atlarının kaynak kodlarının dağıtılmaya başlandığı ortaya çıkartılmış. Daha önce benzer şekilde zararlı yazılımların kaynak kodları yayıldığında (örn. Zeus, SpyEye) bu Truva atlarının yeni sürümlerinin sayısı artmıştı. 2020’de bu durum yeniden gerçekleşebilir denilmekte.

Bankacılık altyapısına ve bankalara fidye yazılımı saldırıları

Güvenlik uzmanları 2020’de suçlular arası ağ erişim olanağı satışında uzman grupların faaliyetlerinde artış bekliyor. Bunların en fazla Afrika, Asya ve Doğu Avrupa bölgelerinde aktif olacağı tahmin ediliyor. Bu grupların ana hedefi küçük bankalar ve büyük şirketler tarafından yeni satın alınan ve bu şirketlerin standartlarına uyum sağlamak için siber güvenlik sistemlerini yeniden kuran finansal kuruluşlar olacak. Bankalar veri kaybı yaşamak yerine fidye ödemeye daha yatkın olduklarından bazı bankaların hedefli fidye yazılımı saldırılarının kurbanı olacağı da tahmin ediliyor.

Alışveriş sepetinden veri sızdırma tekniği

Online ödeme sistemlerini hedef alan siber suçlu grubu sayısı artacak. Son yıllarda, ‘JS-skimming’ adı da verilen ve e-ticaret sitelerinden ödeme kartı verisi çalma yönteminin çok popüler hale geldiği aktarılmış. Kaspersky araştırmacıları bu tür saldırılara karışan en az 10 farklı grup tespit etmiş. Uzmanlar önümüzdeki yıl bu sayının artacağını düşünüyor. E-ticaret hizmeti sunan şirketlere yönelik saldırılar binlerce şirketi zor durumda bırakacağı için en tehlikeli sonuçları doğuracak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.