btbilgi

IBM’in iki yılda bir gerçekleştirdiği ‘Üst Düzey Yönetici Araştırması’nın (Global C-suite Study) 20’incisi bu yıl yapıldı. ‘Güven Avantajınızı Oluşturun’ (Build Your Trust Advantage) başlıklı araştırmanın bu seneki odağı, veri ve yapay zeka ile ilerleyen bir çağda liderliğin önemi üzerine. IBM İş Değerleri Enstitüsü (IBV) ve Oxford Economics işbirliğiyle yapılan çalışmaya 98 ülkeden, 20 sektörde lider markaları yöneten 13 bin 500 üst düzey yönetici katılmış. Araştırmaya Türkiye’den de 209 üst düzey yöneticinin katıldığı bilgisi veriliyor.

Araştırmaya raporuna bakılırsa, Türkiye’de veri odaklı kültüre sahip liderlerin çoğu önümüzdeki birkaç yıl içinde yapay zeka alanına yatırım yapmayı hedeflemekte. En çok ön plana çıkan liderler, veri stratejisini iş stratejisiyle birleştiren en ileri grubu oluşturmakta. ‘Öncü’ olarak adlandırılan bu liderler dünya genelindeki katılımcıların yüzde 9’unu, Türkiye’deki katılımcıların ise yüzde 21’ini oluşturuyor. Öncülerin şeffaflığı ve karşılıklılığı; müşteri güvenini kazanmada, dolayısıyla büyümede kritik unsurlar olarak gördüğü aktarılmakta.

Öncü kategorisindeki liderlerin verilere ilişkin güven inşa etmenin, içeriden elde edilen doğru iş verileriyle başladığını ve ancak güvenilir ekosistemler oluşturarak verilerin değerini artırabileceklerine inandıkları saptanmış. Türkiye’de inovasyon ve değişimi yönetme alanında başarılı performansa sahip bu grup, şirketin gelir artışında yüzde 61, karlılıkta ise yüzde 72 daha yüksek sonuçlar sağlamışlar. Bu liderler müşteri ilişkilerinde güven oluşturmanın stratejik bir zorunluluk olduğunu düşünüyor ve bu güveni kazanıp sürdürmek için çok çalışıyorlar.

Öncü liderlerle ilgili dikkat çeken bulgular şu şekilde sıralanmış:

  • Türkiye’de öncülerin yüzde 93’ü, verilerin müşterilerin güven seviyesini güçlendirmede stratejik bir avantaj yarattığına inanıyor.
  • Türkiye’de öncülerin yüzde 80’i, önümüzdeki 2-3 yıl içinde makine öğrenme de dahil olmak üzere, yapay zeka teknolojilerine büyük bir yatırım yapmayı planlıyor.
  • Türkiye’deki 10 öncünün 7’si, doğru ve eyleme dönüştürülebilir müşteri verilerine sahip.
  • Türkiye’de öncüler müşterilerinin güveni sayesinde, yeni iş modellerini daha iyi test edip yeni pazarlara girmeyi başarıyorlar.
  • Bu öncülerin yüzde 88’I, halihazırda yeni iş modellerini geliştirmek için verileri kullanırken (emsallerinden yüzde 138 daha yüksek), yüzde 77’si yeni pazarlara girme konusunda bilgiye dayalı kararlar almak için verileri kullanıyor.
  • Türkiye’de öncülerin yüzde 91’i, karar alma kalitesini artırmak için gereken veri anlayışına sahip olduklarına inanıyor.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.