btbilgi

Uzun zamandır Kasım ayı indirim sezonu büyük ilgiyle karşılanıyor. Özellikle de ABD kökenli ‘Kara Cuma’ (Black Friday) ve hemen sonrasındaki Pazartesi yapılan ‘Siber Pazartesi’ (Cyber Monday) indirimleri sayesinde online alışveriş coşmakta. Bu sene de ABD’de bu iki günde internetten epey alışveriş yapıldı. Daha ünlü bir indirim günü olduğu için Kara Cuma’da daha fazla satış yapıldığı düşünülebilir. Fakat bu sene ABDli tüketiciler ibreyi Pazartesi’ye doğru çevirmişler.

Adobe Analytics’in ‘2019 Tatil Dönemi Alışveriş Trendleri’ (2019 Holiday Shopping Trends) raporuna bakılırsa, Siber Pazartesi gününde ABD tüketicileri 9,4 milyar dolarlık alışveriş yaptılar. Bu rakamın geçen seneki performansa göre yüzde 20’lik artış anlamına geldiği bilgisi verilmiş. Pazartesi günü ABD saati ile, daha sabah 9:00’da bile 473 milyon dolarlık online alışveriş yapılmış. Saat 11:00 itibarı ile ise, saat başına 11 milyon dolar harcanmış. Saat 17:00’de satış rakamları 5 milyar dolara yükselmiş.

ABD çapında Kasım ayı, online perakende markaları için epey verimli geçmiş. Kasım ayının başından sonuna kadar toplamda 81,5 milyar dolarlık alışveriş yapılmış. Sadece Siber Pazartesi gününde 3 milyar dolarlık akıllı telefon satın alınmış. Bu rakamın 2018’in aynı gününde 1,5 milyar dolar olduğu ve neredeyse iki katına (yüzde 46 oranı ile) çıktığı raporlanmış.

Adobe raporunda, toplamda tüm ABD kökenli online alışveriş sitelerine 1 trilyon kere ziyaret geldiği tahmini yer almakta. Tüm web sitesi ziyaretlerinin yüzde 56 kadarı akıllı telefonlardan gerçekleştirilmiş. Bu rakamın geçen seneye göre yüzde 19 kadar artmış olduğu gözlemlenmekte. Buna rağmen satışların büyük kısmı bilgisayarlar üzerinden yapılmış. Bu da tüketicilerin ürünlere telefonları üzerinden baktığı ama satın alma noktasında hassas kredi kartı bilgilerini girmek için bilgisayar tercih ettiklerini gösteriyor denilmekte.

Raporda ayrıca bu seneki Kara Cuma alışverişlerinde kırılan rekorlar da aktarılmakta:

  • 2019’un Kara Cuma’sı, 7,4 milyar dolarlık harcama ile tarihin en büyük ikinci alışveriş günü olmuş.
  • ABD’de yaşanan kötü hava koşulları yüzünden, online siparişler yüzde 40 kadar yükselmiş.
  • Ortalama çevrimiçi sipariş miktarı 168 dolar olarak saptanmış. Bu da tüketicilerin giderek daha pahalı ürünler satın almakta olduğuna işaret ediyor.
  • ABDli tüketiciler ayrıca ‘Küçük İşletmeler Cumartesi’ (Small Business Saturday) günüde 3,6 milyar dolar daha harcamışlar.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.