btbilgi

2017 yılında piyasaya sürülen ama 2019’un yaz aylarında duyulan FaceApp uygulaması kısa sürede çok popüler hale gelmişti. Uygulamada kullanıcılar kendi fotoğraflarını çekip, yaşlandıkları zaman nasıl görüneceklerine dair bir işlemden geçirebiliyorlar. Fakat uygulamanın riskleri kısa sürede ortaya çıkartıldı, hatta orijinalin gördüğü büyük ilgiden faydalanmaya çalışan sahte ve kötü niyetli kopyaları bile görüldü. Bu konuda son uyarıyı FBI yapmış ve uygulamayı bir ‘karşı-istihbarat tehditi’ olarak nitelendirmiş.

Uygulamanın en büyük risklerinden biri, sayısız kullanıcıdan çok bariz biçimde hassas veri toplamış olmasıydı. Kullanıcılar fotoğraflarını çekip yolladıklarında, bunların yüz tanıma teknolojileri veya deepfake gibi sahtekarlık araçları için eğitim malzemesine dönüşebilme ihtimalini göz ardı ediyorlardı. Ayrıca uygulamanın kullanıcılara onaylattığı sözleşme maddeleri arasında, IP’lerden aktivite kayıtlarına kadar her türlü verinin üçüncü taraf reklam şirketlerine satılabileceği gibi tehlikeli maddeler bulunduğu ortaya çıkartıldı. Uygulamanın bir Rus firması tarafından üretilmiş olması da bu duruma bir başka şüphe boyutu katmıştı.

Temmuz ayında ABD Senatörü Chuck Schumer’ın ABD Federal Ticaret Komisyonu’na (FTC) belirttiği endişeleri üzerine, FBI bir araştırma gerçekleştirmiş. Kurumun senatöre verdiği cevap, kendisi tarafından Twitter’da yayımlanmış. FBI uygulamanın Rusya ile olan bağlantısı, toplanan kullanıcı verileri, şüpheli gizlilik ve kullanım koşulları maddeleri ile Rus hükümetinin Rusya içindeki şirketlerin uygulama bilgilerine erişim iznini sağlayan yasal mekanizmaları yüzünden bir karşı-istihbarat tehdidi olduğunu savunmakta.

FaceApp ise yaptığı resmi bir açıklamada, uygulamanın çekirdek Ar-Ge ekibinin Rusya’da olmasına rağmen, kullanıcı verilerinin Rusya sınırlarından içeri sokulmadığını aktarmıştı. Ne yazık ki Rusya hakkında önceden belirtilen ‘ABD seçimlerine dijital yöntemlerle müdahale etmiş olma’ iddiaları da, uygulama ile ilgili şüphelerde iyileştirci bir ortam sunmuyor. ZDNet sitesi FBI’ın açıklaması ile ilgili FaceApp’a ulaşmış ama açık bir cevap alınamamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.