btbilgi

Kasım ayında Rusya’nın internet ağını dışarıya kapatabilmesini mümkün kılan bir yasa ile ilgili haberler vardı. Vatandaşlardan büyük protestolarla karşılanan bu yasa gerçekleşti ama henüz uygulanmadı. Şimdi bu akımın ikinci aşaması geliyor. Yeni bir yasa ile Rusya’da satılacak akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar, akıllı TV’ler ve benzeri cihazlarda Rusça uygulama bulunması zounlu kılınacak. Kasım sonunda ortaya çıkan bu yasa tasarısı, Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin’in onayı sonucunda yürürlüğe girmiş durumda.

BBC’nin verdiği bilgiye göre yasa uyarınca akıllı cihazlar satışa çıktığında içlerindeki normal uygulamalar kaldırılmış olmayacak. Fakat yanlarında mutlaka Rusça alternatifleri de cihazda hazır bulunacak. Bu uygulamaların bulunmadığı cihazlar Rus pazarında satılamayacak. Hükümetin bu yasayı hazırlamaktaki amacının, Rus kökenli yazılım üreticilerini yabancılara karşı desteklemek olduğu söyleniyor. Tüm Rus tüketicilere daha fazla cihaz seçeneği sunmasının amaçlandığı da bir başka sebep olarak belirtiliyor. Ayrıca akıllı cihazların daha yaşlı bir tüketici kesimi tarafından kullanımının da kolaylaşacağı savunulmakta.

Akıllı cihazlarda Rusça uygulama zorunluluğu düzenlemesi, ülkedeki birçok elektronik ürünü üreticisi ve dağıtım firmasından büyük tepkiler çekmiş. Elektrikli Cihazlar ve Bilgisayar Donanımı Üreticileri Derneği (RATEK) yaptığı açıklamada, Rus yapımı uygulamaların bazı cihazlara kurulmasını mümkün olmayacağını söylüyor. Bu durumun en çok Apple gibi, cihazlarında ve işletim sistemlerinde sıkı güvenlik sınırlamaları bulundurmayı tercih eden uluslararası markaları etkilemesi beklenmekte. Bu düzenlemeye uyması mümkün olmayacak markaların Rus pazarından tamamen çekilmesinin bile söz konusu olmasından korkuluyor. Bir başka tepki konusu ise, Rus hükümetinin bu zorunlu Rusça uygulamalar üzerinden vatandaşlarını yasadışı yöntemlerle takip edebilme ihtimali denilmiş.

Yasanın 2020 yılının Haziran ayı başında devreye sokulması planlanmış. O zamana kadar Rus hükümetinin, akıllı cihazlarda bulunması zorunlu olacak uygulamaların bir listesini yayımlaması bekleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.