btbilgi

Microsoft’un en başarılı ürünü olan Windows işletim sistemi, aynı zamanda dünya çapında en çok tercih edilen ürün. Durum böyle olunca siber güvenlikle ilgili en çok sorunda bu platformda yaşanıyor. Araştırmalara göre, son 30 yılda meydana çıkan kötü amaçlı yazılımların çoğu Windows yüklü cihazları hedef almakta. İnternet çağında bolca rastlanabilen kötü niyetli reklam örnekleri da bu anlamda istisna değiller.

Siber güvenlik firması Devcon tarafından aktarılan bir rapora bakılırsa, dünya üzerindeki kötü amaçlı kampanyaların çoğu (yani kötü amaçlı reklamlar) Windows kullanıcılarını hedefliyor. Bu kategoriye, kullanıcıyı kötü amaçlı sitelere yönlendirmek veya bir kötü amaçlı yazılım indirmesi için kandırmak için tasarlanan kampanyalar ve imajlar giriyor. Raporda 11 Temmuz – 22 Kasım 2019 tarihleri ​​arasında saptanan bu türden kötü amaçlı reklamların yüzde 60,7’sine Windows’da rastlandığı açıklanmış.

İlginç bir başka bilgiye göre, son dört aydır gerçekleştirilen kötücül reklam kampanyalarının ciddi bir kısmı Google’ın Chrome OS işletim sistemini hedeflemekte. Devcon raporunda saptanan reklamların yüzde 22,5 kadarının Chrome OS’e yönelik olduğu aktarılıyor. Onu yüzde 10,5 oran ile macOS, yüzde 3,2 oran ile iOS, yüzde 2,1 oran ile Android ve 0,8 oran ile iPadOS takip ediyor. En az hedeflenen platform ise Linux. Raporda Linux işletim sisteminin çoğunlukla sunucularda kullanılması yüzünden, bu platformdaki kötü niyetli reklamların sadece yüzde 0,3 oranına sahip olduğu bilgisi verilmiş.

Kötü niyetli reklam kampanyalarının hedefi Windows

Konuyla ilgili bir diğer rapor ise reklam güvenlik firması Confiant’dan geliyor. Tüm online reklam ekosistemine ve kötü amaçlı reklamların kaynağına bakan bu araştırmada, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde yayınlanan (1 Temmuz – 30 Eylül 2019 arasında) 120 milyardan fazla reklam gösterimini 75 reklam ağı aracılığıyla analiz edilmiş. Araştırmaya göre 2019 yılının üçüncü çeyreğinde saptanan tüm kötü niyetli reklamların yaklaşık yüzde 60’ı üç reklam platformu kaynaklı. İsmi verilmeyen bu üç reklam ağından biri (supply-side platform – SSP), kötü niyetli reklam gösterimlerinin yüzde 30’undan sorumlu durumda.

Confiant raporunda bir SSP’nin, kendi platformları aracılığıyla yapılan uzun süreli bir kötü niyetli reklam kampanyasını tespit edebilmesi gerektiği aktarılmakta. Bahsedilen platformlarından birinde, tüm reklam gösterimlerinin (impression) yüzde 13,84 kadarının kötü niyetli reklamlardan oluştuğu saptanmış. İki firma da bu bulguların, online reklam ve siber güvenlik sektörleri açısından oldukça endişe verici olduğu konusunda hemfikirler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.