btbilgi

Kasım ayı boyunca dünya çapında iki büyük online indirim festivali gerçekleştirildi. Birincisi Çin’den çıkan ve dünyaya yayılan ‘11.11 Bekarlar Günü’ ve diğeri de çok uzun zamandır gerçekleştirilen ABD kökenli ‘Kara Cuma‘ (bizde çoğu marka Efsane Cuma olarak uyguluyor). Bu iki büyük indirim fırsatı hem e-ticaret sitelerine hem de tüketicilere epey yaramışa benziyor.

7 bin 500’den fazla e-ticaret sitesine altyapı sağlayan IdeaSoft, Kasım’daki indirimlerin online perakende firmalarına yansıması ile ilgili bir rapor hazırlamış. Rapora göre ‘Cyber Monday’ (Siber Pazartesi) indirimleri ile birleşen Efsane Cuma indirimlerinde sipariş sayısı 6 kat artmış. Bu dönemde elde edilen cironun ise 5 kat büyüdüğü belirtilmekte. İndirim kampanyalarıyla gelirde yaşanan artışların özellikle KOBİleri rahatlattığı ve ekonomiye canlılık getirdiği ifade edilmekte.

Kasım ayındaki indirim günleri yalnızca üretici ve satıcılara değil tüketicilere de büyük fayda sağlamış durumda. En fazla indirim uygulanan kategoriler arasında giyim birinci olmuş. Onu kozmetik, gıda, takı ve kırtasiye takip etmişler. Raporda KOBİlerin yıl genelinde ortalama 360 TL’lik sepet ortalamasına sahip olduğu aktarılmakta. 11.11 indirimlerinde sepet ortalamasının 320 TL’ye düştüğü, yılın son indirimi olan Efsane Cuma ve Siber Pazartesi’nde ise sepet ortalamasının 277 TL’ye indiği saptanmış. Raporda sepet ortalamasındaki düşüşün e-ticaret siteleri için olumsuz görünmekle beraber, indirimlerle oluşan ticari hacmin sepet tutarındaki düşüşü iyi sübvanse ettiğine dikkat çekiliyor.

Kasım ayında e-ticaret sitelerinden alınan ürünler için yapılan ödemelerin yüzde 73,9’u kredi kartı, yüzde 21,3’ü kapıda ödeme ve yüzde 4,8’i havale ile gerçekleşmiş. IdeaSoft bazı tüketicilerin internetten alışveriş yapmasına rağmen, ödeme işlemini eski usule göre sürdürmek istediklerine işaret etmekte. Bu kesim tüketicilerin ürünü eline almadan ödeme yapmak istemediği ve bu nedenle kapıda ödeme seçeneğini kullandığı belirtilmiş. Kapıda ödeme seçeneğini tercih eden bir grup tüketicinin ise e-ticaret alışkanlığı olmadığı aktarılıyor. Tüketicilerin e-ticarete daha fazla alışması için, online perakande sitelerinin tüketicilere ödeme yöntemi noktasında alternatif sunması tavsiye edilmiş. İndirimlerin yoğun olduğu dönemde, en çok siparişin 09:00 – 12:00 saatleri arasında verildiği de ek bilgi olarak aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.