btbilgi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) istatistiklerine bakılırsa, ülkemizde her sene 70 bin’in üzerinde iş kazası meydana gelmekte. İş güvenliği denildiğinde, akla gelen en riskli sektörler arasında madencilik yer almakta. Endüstrinin can damarlarından olan madenlerde çalışanlar için ortam ve koşullar çok zorlu. Bunun üzerine, oluşan çeşitli kazalar durumu daha da tehlikeli hale getirmekte. Madencilik kazaları göz önüne alınarak geliştirilmiş Wipelot teknolojisi, madencilerin yerlerini belirleme özelliği ile zorlu çalışma ortamlarında güvenlik sağlayacak.

Wipelot Türkiye’nin ilk kablosuz konum tabanlı çalışan madencilik güvenlik sistemi. Sistem sayesinde kilometrelerce karelik büyüklükteki maden ocaklarında güvenlik artırılabilmekte. Çalışma ortamının uygunluğu, çalışanların konumu, araç, ekipman ve demirbaşların yeri ve ne kadarının kullanılır durumda olduğu gibi pek çok farklı unsuru da takip eden sistem, madenlerde her türlü süreci kontrol altında tutmayı sağlıyor. Sistem madenlerde riskli durumların oluşmasını engellemeye destek olmak için, anlık değerlere göre gerekli durumlarda uyarı vermekte.

Sistemi geliştiren Okyanus Teknoloji’nin CEO’su Rifat Ok şu bilgileri veriyor: “Aktif Radyo Frekanslı Tanıma (RFID) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojilerinden faydalanarak geliştirdiğimiz gerçek zamanlı konum belirleme sistemimiz Wipelot ile iş süreçleri ve ortamlarında anlık takip olanağı sunuyoruz. İş güvenliği açısından anlık takibin büyük önem arz ettiği madencilik sektöründe yoğun olarak tercih edilen Wipelot teknolojimiz ile riskli çalışma ortamlarının sıcaklık, nem, gaz, ışık gibi değerlerini anlık olarak takip ederek iş güvenliği ve verimlilik sağlıyoruz. Maden içindeki makinelerin ve forkliftlerin konumunu takip ediyor, bu araçların çalışanlara çarpmasını engellemek için gerekli uyarı mekanizmalarını çalıştırıyoruz.”

Wipelot: Madencilere kablosuz anlık takip teknolojisi

Wipelot’un en dikkat çekici özelliklerinden biri, gerçek zamanlı konum belirlemesi. Bu özellik madenler için kritik düzeyde önem taşımakta. Çalışanların ne kadar süre hareketsiz kaldığı ya da ortamda ani bir değişim gerçekleşmesi algılanarak acil müdahale süreci hızlandırılabilmekte. Olası bi kaza anında hareketsizlik, darbe veya düşme saptanabiliyor.

Bu iş güvenliği sistemi telsiz veya telefon iletişimi gerektirmiyor. Tüm iletişim alıcı ve verici cihazlar aracılığı ile gerçekleştiriliyor. Madenciler acil durumlarda, üzerlerinde takılı verici cihazın SOS düğmesine basarak yardım isteyebiliyorlar. Sistem ‘ISG’, ‘SafeZone’ ve ‘OTX’ isimli yan modülleriyle ekstra güvenlik ve verimlilik de sunmakta. ISG modülü çalışan güvenliğine odaklanıyor. SafeZone modülü iş makinaları, işçiler veya ekipmanlar arasında meydana gelebilecek kazaları önlemek için çalışıyor. OTX modülü ise çalışma ortamındaki sıcaklık, nem, gaz, ışık gibi bilgileri ölçerek değerlendirme imkanı sunuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.