btbilgi

Girişimcilik alanında şirketleri, melek yatırımcıları, profesyonelleri bir araya getiren İTÜ Çekirdek, 2019’un Big Bang Start-up Challenge yarışmasını tamamladı. Destekçiler arasında yer alan 3M Türkiye tarafından verilen 50 bin TL’lik büyük ödülü ‘Ecording’ firması kazandı. 28 Kasım günü Uniq İstanbul’da düzenlenen ödül töreninde verilen ödülü alan firma, bu zaferi 20 girişim arasından elde etme başarısını yakalamış.

Bireylere çevre bilincini aşılamayı hedefleyen bir proje olarak ortaya çıkan Ecording, teknoloji aracılığı ile çevreyi koruma bilincinin küreselleşmeyi amaçlayan bir sosyal girişim. İnsanların ve sektör şirketlerinin de desteğiyle etkinlik alanlarını çeşitlendirerek büyümeyi sürdüren platform, bireylere ve şirketlere özel çözümler sunuyor. Şirketler için her sektör şirketinin karbon ayak izlerini azaltıyor, yeşil dönüşümlerini ve yeşil pazarlama yapmalarını sağlıyor ve bu konuda teşvik ediyor. Ayrıca markaların müşterileri ile bağ kurmalarını sağlıyor.

Projenin bir diğer kısmı ise tüketicilere yönelik. Ecording girişimi bireyleri çevreye duyarlı tüketime teşvik ediyor. Çevresel bilincin ve farkındalığın artırılması, geliştirilen teknolojiler ile iklim değişikliğiyle doğrudan mücadele fırsatı yaratması projenin artılarından. Bununla birlikte bireylerin çevresel etki düzeyini ölçme ve geliştirebilmesine de yardımcı olunuyor.

Ecording ekibi, ödül töreninde çekini 3M Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Ayşegül Özoral’ın elinden aldı. Özoral törende şu bilgileri verdi: “3M olarak ‘3M™ Bilimi. Hayatın Her Anında.’ yaklaşımı ile yüz on yılı aşkın süredir yeni fikirler geliştiriyor ve bu fikirleri yenilikçi ürünlere dönüştürüyoruz. 3M’de bilimin, inovatif yaklaşımlarla insan yaşamını kolaylaştıracak çözümlere dönüştürülmesi işimizin temelini oluşturuyor. İnovasyon halen DNA’mızın kritik bir parçasını oluşturuyor. Yarattığımız her şeyin merkezinde ve geliştirdiğimiz yeni teknolojilerin temelinde bilim yatıyor ve inovasyon bu teknolojileri iş alanlarımıza nasıl uyguladığımızın göstergesi. Türkiye’nin lider girişim, yatırımcı ve kurumsal şirketleriyle ekosisteme katkı sağlamak için iş birliklerimize devam ediyoruz. Türkiye’nin geleceğine katkıda bulunmak bilimi her alanda desteklemek için İTÜ Çekirdek’in destekçilerinden biri olduk. Bu çerçevede, bilimi dünyayı daha iyi bir yer yapmak için kullanan Ecording ekibine ödülünü takdim etmekten büyük bir onur ve keyif duyuyorum. Çünkü bu konuda yola çıkışlarının 3M’in sürdürülebilirlik bakış açısıyla örtüştüğünü görüyoruz. Ecording, hem şirketlerin hem de bireylerin doğal kaynakların tüketimi konusunda bilinçlenmesi ve harekete geçmesini sağlayan, bunun için teknolojiler geliştiren ve insanların günlük hayatları içerisinde uyguladıkları aktivitelere çevreye duyarlı çözümler sunan bir platform. 3M olarak Ecording gibi girişimler olduğu ve desteklendikleri sürece dünyanın güzel bir yer olmaya devam edeceğine inanıyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.