btbilgi

Kuraklık dünyanın birçok yeri için giderek daha ciddi bir sorun haline gelmeye başlıyor. Temiz su kaynakları her geçen sene azalmaktayken, aslında çok önemli başka bir su kaynağını çoğunlukla göz ardı ediyoruz: Yağmur suyu. Yağmur suyu toplama sistemleri ve depoları genelde kırsal alanlarda daha fazla kullanılmakta, şehirde yaşayanlar ise su şebekelerine güvenmeye eğilimli olduğundan bu tür alternatiflere başvurmamaktalar. Halbuki Aquatecture gibi çözümler şehirsel alanlarda da kolayca su toplamaya yarıyor.

Aquatecture’ın tasarımcısı Shaakira Jassat, 2019 Eindhoven Tasarım Akademisi’nin mezunlarından. Hollanda’da yaşayan tasarımcı kendi stüdyosu olan Studio Sway‘in de kurucusu. Jassat anavatanı olan Güney Afrika’daki kuraklık koşullarını gözlemledikten sonra, bu konuda birşeyler yapmak için ilham almış. Cape Town ve Pretoria gibi şehirlerde yaşayan insanların, her an suyun tükenmesi korkusuyla yaşadıklarını bildiği için yoğun kentsel ortamlarda binaların dışına bile takılabilecek büyüklükte pratik bir yağmur toplayıcı cihaz hayal etmiş.

Aquatecture: Yağmur suyunu toplamanın yeni yöntemi
Kaynak: Dezeen

Üzerinde delikleri olan bir panel gibi görünen Aquatecture, yapıdaki açıklıklar üzerine gelen yağmur damlalarını biriktirip binanın gri su sistemine yönlendirmeye yarıyor. Toplanan su, binadaki dairelerden gelen gri atık sularla (lavabolardan, çamaşır ve bulaşık makinelerinden gelen sular) birlikte geri dönüşüm altyapısına aktarılıyor. Böylece bina sakinleri tükettikleri ve yağıştan toplanan suların filtrelenmesi ile ihtiyaçlarının bir kısmını şebekeden değil, geri dönüştürülmüş sudan karşılayabiliyorlar.

Jassat bu cihazla ilgili Dezeen sitesine yaptığı açıklamada, mimarinin suyu daha verimli değerlendirebilmek için nasıl değişebileceğini incelemeyi hedeflediğini söylemiş: “Temel amacımız kompaktlığı, görsel kimliği ve mimari yapılara entegre edilebilme özelliği ile yoğun kentsel alanlara uyacak bir su toplayıcı oluşturmak.”

Paneller dayanıklılık vermek ve suya karşı bozulmasını engellemek için paslanmaz çelikten imal edilmiş. Üzerindeki su toplayıcı yarıklar ise çeşitli potansiyel şablonların incelenmesi sonucunda uygulanmış. Huniye benzeyen bu delikler ve cihazın kendisi, Japon grafik tasarımcı Aya Kawasaki ile birlikte tasarlanmış. Birçok oluk prototipi hazırlanmış ve bunlar yağmur yağmasını simüle eden su fışkırtma denemeleri ile test edilmiş. Jassat sonunda hem en estetik, hem de en verimli su toplayıcı oluk tasarımına karar verdiklerine inanıyor.

Tasarımcının Aquatecture projesindeki bir sonraki aşaması, cihazın bir bina cephesine taklıp gerçek hayat koşullarından denenmesi. Ayrıca ekip ihtiyacı olan tüm suyu havadan çekebilen ‘tillandsia’ ve ‘bromeliad’ gibi bitkiler üzerine de araştırmalar yapıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.