btbilgi

KOBİler için siber güvenlik her zamankinden daha önemli. Çeşitli araştırmalar bütçe, kalifiye eleman sıkıntısı ve bazen de kendine fazla güven yüzünden, küçük ve orta ölçekli şirketlerin güvenlikte yetersiz kaldıklarını aktarıyor. Bunun üzerine bir de e-ticaret operasyonları eklendiğinde, yetersiz güvenlik demek felakete kapı açmak anlamına gelmekte.

PCMag dergisinin bir makalesinde, özellikle online alışveriş işleri ile uğraşan KOBİlerin, hem müşterilerini hem de kendilerini korumak için almaları gereken en basit önlemler şu şekilde aktarılmış:

Güçlü şifrelerin kullanımı

Biyometrik güvenlik çözümleri yükselişte ola da, şifre ve parolalar hala en yaygın hesap koruma yöntemi olmaya devam ediyor. Her türlü siteye veya online hizmete erişmek için hala şifreler zorunlu. En azından bunları güvenli hale getirmek için gerekli adımları atabiliriz. Hem KOBİler hem de müşterileri için daima güçlü şifre seçimi yapılması yönünde telkin gerekli. Ayrıca platformda çift faktörlü kimlik onaylama kullanımı da gerekli. Müşterilere şifre yönetici yazılımların kullanımı da önerilebilir.

HTTPS uygulanması

HTTPS (HyperText Transfer Protocol Secure), web siteleri ile kullanıcılar arasındaki veri trafiğini şifrelemeye yarayan bir protokol. Bu protokolün e-ticaret sitelerinde uygulanması, kullanıcıların daha güvende olmalarını sağlamakta. Google size web sitesi önerirken HTTPS özelliğine sahip siteleri öne çıkartıyor, buna sahip olmayanları ise göstermeme veya uyarma eğiliminde.

Güvenli bir e-ticaret platformu

Her şirket kendi online perakende sistemini kurmak zorunda değil, günümüzde birçok kullanıma hazır platform var. Burada birini seçerken sadece mağaza açma kolaylığı, tasarım özellikleri ve işlevselliğe bakmak yeterli değil. Seçtiğiniz platformun şifrelenmiş ödeme yöntemlerine, SSL sertifikalarına ve sağlam kimlik doğrulama protokollerine sahip olması da çok önemli.

Hassas müşteri verileri

E-ticaret siteleri için tavsiyelerden biri de, gerekenden daha fazla müşteri verisi toplamaktan kaçınmak. Özellikle de müşterinin kredi kartı bilgilerini kendinizde depolamaktan kaçınacak çözümlerin uygulanması önemli. Bunun yapılması hem müşterileri rahatsız edecektir, hem de bir veri ihlali durumunda kurumu zor duruma sokacaktır.

Web sitesi takip yazılımı

Çeşitli firmalar web sitesi takip ve kontrol yazılım paketleri sunuyor. Bunlardan birini alıp, web sitenizde neler olup bittiğini, gelişmeleri ve performansı devamlı takip edebilmek işlerinizin yolunda gitmesini sağlayacaktır. Özellikle de mobil takip desteği olan bir yazılım çok işinize yarar.

Güvenliği ön planda tutma

E-ticaret sitelerinin bir dizi siber güvenlk önlemi alıp, işin tamamlandığını zannetme eğilimi olduğundan bahsediliyor. Fakat çağın güvenlik ihtiyaçları devamlı diken üzerinde oturmayı gerektirmekte. Firmalar kendilerini ve sistemlerini yeni güvenlik risklerine karşı her an hazırlıklı tutmalı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.