btbilgi

İstanbul Pendik’te bulunan Pendik Klasik Sanatlar Merkezi, yeni bir dijital sergi projesine ev sahipliği yapıyor. ‘Dijital Teknoloji Tabanlı Klasik Sanatlar Merkezi Projesi’ adı verilen sanal sergi, milli ve yerli teknoloji şirketi CDMVision tarafından geliştirilmiş. Sergide klasik Türk el sanatları, firmanın sunduğu artırılmış ve sanal gerçeklik çözümleri ile birleştirilmiş. Amaç klasik sanata olan merak ve ilgiyi uyandırmak, yeni nesilde klasik sanat dallarını sevdirmek, gençlere ve çocuklara klasik sanatları tanıtmak için yenilikçi teknolojileri kullanmak olarak özetlenebilir.

Günümüzde artırılmış gerçeklik (Artificial Reality – AR) ve sanal gerçeklik (Virtual Reality – VR) çözümleri dünya çapında pek çok alanda kullanılmakta. Otomotiv tasarımında bir araç olarak kullanımından, terapi amacıyla değerlendirilmesine kadar geniş bir yelpazede uygulamalar bulunuyor. CDMVision ise sanatseverleri Türk el sanatlarını dijital teknoloji çağına taşıyacak bir uygulama gerçekleştirmek için Pendik Klasik Sanatlar Merkezi’nin iş ortağı olmuş.

Kültür ve sanat eserleri ile ve tarihinin korunmasına yönelik bu çalışmada, 12 farklı sanat dalında örnekler barındran bir sanal gerçeklik müzesi bulunmakta. Ayrıca gençlerin klasik sanatlarımızdan olan hat ve minyatüre olan ilgisini artırmak için de bir interaktif VR uygulaması geliştirilmiş.

Sanal gerçeklik ile klasik Türk el sanatları bir arada

Sanal gerçeklik müzesinde klasik Türk el sanatları olan minyatür, hat, tezhip, kalem işi, Edirnekari, kündekari, cilt, çini, ebru, halı, katı ve sedef olmak üzere 12 daldan 240 eser var. Eserler ve onların yapımında kullanılan 100 nesne sanal gerçeklik gözlükleri ile yakından incelenebiliyor. İnteraktif uygulamalarda ise kullanıcıların hat ve minyatür yapmayı denemesi sağlanmış. Sanal ortamda alanında uzman eğitmenlerin seçmiş olduğu eserlerin replikasyonları yapılabilmekte. Ziyaretçilerin bu sayede klasik el sanatlarını gerçekten de yapıyormuş gibi hissederek deneyimlemesi hedeflenmiş.

Pendik Klasik Sanatlar Merkezi’nin alt katında, klasik Türk sanatları alanında özel kaynaklara ulaşmak isteyenler için özel tematik bir kütüphane var. Bu katta ayrıca 12 adet 3D sanat müzesi, hat ve minyatür alanında 2 interaktif uygulamanın bulunduğu sanal gerçeklik alanı da bulunabiliyor. Merkezin üst katında ise klasik sanat atölyesi, ziyaretçilere eğitimler vermekte kullanılmakta. Bu atölyelerde sadece meraklılar değil, ileri düzeyde en az 2 senelik eğitim almış ve kendini daha ileri taşımak isteyen kişiler de özel eğitimler alabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.