btbilgi

‘Walkie-talkie’ (bas-konuş) diye bilinen telsiz cihazları 75 yıldır kullanımda. Her ne kadar pratik iletişim denildiğinde artık akla cep telefonları geliyor olsa da, bu cihazların kullanımı hala popüler. İster dev etkinlik alanlarındaki ekipler olsun, isterse de ev dışında oyun oynayan çocukları ile pratik şekilde konuşmak isteyen ebeveynler olsun bu cihazlar hala telefonların yerini tutabiliyorlar. Fakat teknolojinin gelişmesi walkie-talkie cihazlarını da bir üst seviyeye taşımış durumda. Bu da bizi Relay isimli cihaza getiriyor.

Teknoloji startup firması Relay herkese kolay iletişim çözümleri sağlamak amacı ile kurulmuş. ABD’nin en hızlı gelişen özel telekom operatörlerinden olan Republic Wireless’ın bir alt kuruluşu olan Relay’in ana ürünü 50 dolarlık bir bas-konuş cihazı. Her ne kadar ilk aşamada çocuklarına cep telefonu vermek  istemeyen ebeveynlere yönelik pazarlanmış olsa da, kurumsal paketi ile cihaz şimdi yeni sulara açılıyor.

Relay çok basit şekilde, kablosuz mobil ağlar üzerinden sınırsız iletişim kurabilen küçük bir telsiz şeklinde tanımlanabilir. Cihazın içinde bir Qualcomm çipseti, 4G LTE ağlarına bağlantı çipi, Wi-Fi bağlantı özelliği, lokasyon takip için GPS özelliği ve kulaklık soketi var. Üzerinde bir ekranı veya klavyesi olmadığı için de, bataryası yaklaşık iki gün kesintisiz çalışmasını sağlayabiliyor. Kullanıcılar üzerindeki butona basarak belirlenmiş diğer kullanıcılarla direk konuşabiliyorlar. Cihaz akıllı telefon uygulaması ile eşleştirilip, telefonlarla iletişim kurmak için de ayarlanabiliyor. Aile versiyonunda bu hizmetler için aylık bir abonelik gerekiyor.

Firmanın kurumsal versiyonu da benzer şekilde çalışıyor. Teknik olarak cihaz aynı ama kurumsal paketin aboneliği farklı. Fakat bu cihazın işletmelere büyük bir faydası var. Her biri yüzlerce dolar eden pahalı telsizler yerine, 50 dolar ve cihaz başına aylık 10 dolarlık kurumsal paket sayesinde büyük tasarruf etmek mümkün. Relay firması bu model ile gözünü 3 milyar dolarlık walkie-talkie pazarına dikmiş durumda.

Cihaz küçük boyu ve sadece 70 gramlık ağırılığı ile kolayca taşınıyor. İsterseniz bir boyun askısında, gömlek cebinde veya kol bandında takılı tutabiliyorsunuz. Gerektiğinde kullanıcı konuşma butonuna üstüste beş kere basarak tüm kanallara bir acil durum mesajı yollayabiliyor. Tüm bu pratikliğe rağmen, cihazın iletişim becerileri tamamen mobil ve kablosuz ağlara bağlı. Bu da eğer ağlarda sorun varsa, cihazın istendiği kadar verimli çalışmaması anlamına geliyor. Fakat firma aynı bölgede 45 bin kişi bile olsa iletişimin kesilmeyeceğini garantilemekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.