btbilgi

Perakende analitiği alanında çalışan araştırma şirketi REM People, Türkiye’de ‘Efsane Cuma’ olarak anılan ‘Kara Cuma’ (Black Friday) indirimlerinin analizini yapmış. Türkiye’nin en büyük 50 perakendecisinin indirim kataloglarından faydalanılan çalışmada, indirimlerin gıda ürünlerine pek uğramadığına dikkat çekiliyor. Online mağazalarda en çok teknoloji ve dayanıklı tüketim ürünlerinde, süpermarketlerde ise kağıt ve kozmetikte indirim yapıldığı saptanmış.

Kara Cuma denilen gün, ABD’de kutlanan Şükran Günü’nden sonra gelen ilk Cuma günü. Bu gün aslında 1932’den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul ediliyor. 1961 yılında Philadelphia’da alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle, gazeteler bu güne ‘Kara Cuma’ adını vermişler ve o zamandn beri de öyle anılmakta. Geleneksel mağazaların çok erken saatte açılıp geç kapandığı günde yapılan indirim ve kampanyalar, internet ve e-ticaretin gelişmesi sonucu online mağazalar tarafından da benimsenmiş.

Türkiye’de ‘Efsane Cuma’ ve benzeri isimlerle anılan gün ve çevresindeki haftada, yine her zaman olduğu gibi online perakende markalarında büyük indirimler yaşandı. En büyük indirimlerin başta tekstil ve teknoloji ürünlerinde yapıldığı, indirim oranlarının yüzde 50’leri geçtiği rapor ediliyor. Perakendecilerin indirim kataloglarında yüzde 30 ve üzeri oranda indirime giren ürünlerin yüzde 47’si kağıt, kozmetik ana kategorilerinde olmuş. Yüzde 12’si gıda, şekerleme ana kategorisinde ve yüzde 11’i de deterjan, temizlik kategorilerinde gerçekleşmiş.

Yüzde 30 ve üzerinde indirim sağlanan ürünler için alt kategori bilgisi de verilmiş. Bu oranlarda indirime giren ürünlerin yüzde 9’u duş, banyo ürünleri, yüzde 8’i kağıt kategorisi ürünleri, yüzde 7’si makyaj malzemeleri kategorisi ve yüzde 5’i de parfüm, deodorant kategorisi ürünlerinden oluşmuş. İndirim kataloglarında yüzde 30 ve üzeri oranda indirime giren ürünlerin yüzde 10’u P&G markalarına ait ürünlerden oluşurken, onu yüzde 7 ile Nivea Beiersdorf, yüzde 6 ile Unilever ve Evyap, yüzde 5 ile de Eczacıbaşı markalarına ait ürünler takip ettiği bilgisi veriliyor.

Süpermarketlerin kataloglarında yer alan ürünlerde yüzde 50 ve üzeri indirimi olan ürünlerin oranının, normal dönem kataloglarında yüzde 1,9 olduğu aktarılmakta. Kara Cuma döneminde ise bu ürünlerin yüzde 1,8’inde büyük indirim yapılmış. Bu da Türkiye’deki süpermarketlere, gıda alanına ve hızlı tüketim ürünlerine sıradışı indirimler gelmediğine işaret ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.