btbilgi

Go oyunu Uzak Doğu’da 3 bin yıldır oynanıyor. Satranç gibi benzer strateji oyunlarından daha karışık olduğu kabul edilen Go’da oyuncular 19’a 19’luk bir ızgaraya beyaz veya siyah taşlar yerleştirerek oynuyorlar. Amaç tahtanın yüzde 50’sinden fazlasını kendi renginde ele geçirebilmek. 2016 yılında Google tarafından geliştirilen AlphaGo sistemi bir insan usta ile oynayana kadar, yapay zeka destekli makinelerin Go oyununda insanları geçemeyeceği zannediliyordu. Ne yazık ki Güney Kore kökenli Go şampiyonu Lee Sedol bunun gerçekleştiğini acı içinde görmüş oldu.

Google firması 2016’daki bir blog yazısında, Go oyununda yapılabilecek hamle sayısının evrendeki atomlardan daha büyük bir sayı olduğunu iddia etmişti. Anlaşılan bir insanın bu kadar büyük olasılıklar yığınını hesaplaması mümkün değil gibi görünüyor. İspatı olarak da, Go ustası Lee Sedol’un yapay zekaya yenildikten sonra oyunu bırakması ve erken emekli olması haberi gösteriliyor. Usta Sedol, Yonhap News sitesine yaptığı açıklamada yapay zekanın bu oyunda yenilemeyecek bir varlık olduğunu söylemiş.

Lee Sedol 2016’da Google’ın AlphaGo sistemine karşı oynadığında, beş maçın dördünü kaybetmişti. Yapay zeka ilk üç maçı ve ardından da son maçı kazanmıştı. Sedol dördüncü maçta yapay zekayı yenerek, tarihte yapay zekalı bir Go oyuncusunu yenebilen tek insan oldu. Ama o maçtaki galibiyetinin de, AlphaGo’nun programlamasındaki bir hata yüzünden gerçekleşmiş olması ihtimali bulunuyor. Google’ın DeepMind bölümü, o zamandan beri daha üst bir yapay zeka olan AlphaGo Zero’yu da turnuvalara sundu.

Sedol emekliliğini duyurduğu açıklamada şunları söylemiş: “Yapay zekanın Go oyunlarındaki zaferleri sonucunda, delice uğraşarak birinci olsam bile artık zirvede olmadığımı farketmiş durumdayım. Bir numaralı oyuncu olsam bile, artık oyunda mağlup edilemeyecek bir varlık var.”

Usta oyuncu emekli olmuş olsa da, gösteri maçlarına çıkmamazlık etmeyecek. Sedol gelecek ay HanDol isimli, Güney Kore kökenli bir başka yapay zeka sistemi ile kapışacak. HanDol’un şimdiye kadar Güney Kore’nin en iyi beş Go oyuncusunu mağlup ettiği bilgisi veriliyor. İlk oyunda avantaj verilecek olan Sedol, bu savaşı kazanabileceğinden de emin değil: “İki taş avantajı olsa bile, ilk oyunu HanDol’a kaybedeceğim gibi geliyor. Artık Go haberlerini pek takip etmiyorum. Emekli olduğum için HanDol’a karşı rahat oynamak istedim. Elimden geleni yapacağım.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.