btbilgi

Gezegenimizin atmosferine verdiğimiz zararları azaltabilmek ve geri döndürebilmek için, biliminsanları çok farklı alanlarda araştırmalar yapıyorlar. Bazı yöntemler dünyaya zarar veren gazları havadan mekanik olarak toplayarak dönüştürmek şeklinde çalışıyor. Bazıları ise organik teknolojiler ile karbondioksit üretimini durdurmaya çalışıyorlar. Bu teknolojilerden biri bakteri bazlı ve İsrail’deki Weizmann Bilim Enstitüsü’nden (WIS) geliyor.

Verilen bilgiye göre, İsrailli araştırmacılar yalnızca karbondioksitle beslenebilen bir bakteri geliştirmişler. Bu bakteri vücudunun tüm biyokütlesini havadan topladığı karbondan inşa edebiliyor. Böylece atmosferdeki sera gazı birikimini azaltmaya ve nihai olarak küresel ısınmayla mücadele edecek yenilikçi başka teknolojilerin geliştirilmesine yardımcı olabilir.

‘Cell’ isimli jurnalde bir bilimsel makale şeklinde yayınlanan araştırmaya göre, bu bakterilerin orijinal hali E.coli bakterisi. Normalde E.coli bakterisi şeker tüketiyor ve havaya karbondioksit salgılıyorlar. Araştırmacılar epey uzun süren bir çalışmadan sonra bakterileri yeniden programlayabilmişler. Bu sayede bakteri şeker tüketiminden tamamen uzaklaştırılabilmiş ve ortamdan topladıkları karbondioksit molekülleri ile beslenmeye başlamışlar.

Sera gazlarının düşmanı karbondioksit yiyen bakteri

Araştırmacılar bu dönüşüm işlemi için gerekli olan genleri haritalamışlar. Bazılarını laboratuarlarındaki bakteri genomuna eklemişler. Buna ek olarak, bakterilere ‘formate’ adı verilen bir maddeden enerji almalarını sağlayan bir gen yerleştirmişler. Fakat bu işlem tek başına bakterilerin şeker tüketimini ortadan kaldırmaya yetmemiş. Bakterilerin evrim geçirerek kendi kendilerine şeker girdisini karbondioksite çevirmek için uzun süre gerekmiş. İşlemin her aşamasında kültürlenmiş bakteriler giderek azalan miktarda şeker almışlar. Bu arada bol miktarda karbondioksit ve format verilmiş. Nesiller geçtikçe bakterilerin yaklaşık altı ay içinde şeker bağımlılığından kurtulduğu saptanmış.

Bakterilere sağlıklı yemek yeme alışkanlıkları kazandırılması, dünya için çok işe yarayabilir. Mesela kimyasal maddeler üretmek için maya veya bakteri hücre kültürleri kullanan biyoteknoloji şirketlerinin, bu süreç için mısır şurubu yerine karbondioksit tüketen hücreler kullanabileceği belirtilmiş. Bakterilerin bir başka kullanım alanı ise enerji sektörü olabilir. Araştırma ekibi gelecekte bu teknoloji sayesinde organik yöntemlerle enerji üretip, ortaya çıkan karbondioksiti daha sürecin en başından yok edebilmeyi umut ediyorlar. Gelecekte daha sürdürülebilir ve çevreye zarar vermeyen enerji üretim sistemleri, bu teknolojiden faydalanabilir denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.