btbilgi

E-posta halen en sık kullanılan iletişim araçlarından biri. Ayrıca her ne kadar sosyal medya ve web tanıtımları büyük ölçüde gelişmiş olsa da, hala en çok kullanılan tanıtım ve pazarlama araçlarından. Related Digital verilerine göre Türkiye’de kullanımda olan, aralarında işletme adresleri de bulunan ve e-posta kampanyaları gönderimi de yapan 80 milyon adet e-posta adresi bulunmakta. Fakat son yıllarda kimlik avı, oltalama ve sahte mesajlarla insanları dolandırma suçlarındaki yükseliş, bu yöntemi tehlikeye sokuyor.

Online araçlar ve hizmetler sunan GoDaddy firması, küçük işletme sahipleri ile girişimcilerin mevcut ve potansiyel müşterilerine resmi ve güvenilir olduklarını gösterebilmeleri gerektiğini hatırlatmakta. Yapılan e-posta kampanyalarının sahte, tehlikeli veya spam zannedilmemesi için bazı kurallara uyulması gerektiği belirtilmekte. Bunlar şu şekilde aktarılmış:

Yanlış e-posta adresi

Resmi işletmeler her zaman kendileriene ait profesyonel e-posta adresleri ile iletişime geçerler. Pek çok kullanıcı bir mesaj aldığında kimden geldiğini kontrol etmek için ‘İsim’ kısmını kontrol ederken, e-postanın adresini kontrol etmeyi atlayabiliyor. İşletmelerin hem gönderdikleri e-postaların adreslerinde, hem de ‘İsim’ kısmında işletme isimlerini kullanmaları önem taşıyor. Müşteriler ücretsiz e-postaları kullananlara oranla, profesyonel e-posta kullanan işletmeleri seçmeye dokuz kat daha fazla eğilimli denilmekte.

Zayıf içerik

Ölçekleri her ne olursa olsun, işletmelerin hedef kitlelerine yolladıkları e-postalarda ne tür içeriklere yer verdiklerine dikkat etmeleri gerekiyor. Mesajların tuhaf ifadeler, yazım hataları, gramer hataları ve akışı problemli hikayeler barındırmaması gerekiyor. Renk, logo ve font kullanımı ile, verilen mesajların tutarlı bir şekilde şirket markasını barındırması önemli.

Kişisel bilgi talebi

İşletmelerin yapmaması gerken önemli şeylerden biri, e-posta üzerinden gönderilecek şekilde kişisel bilgi veya banka bilgileri gibi taleplerde bulunmak. Resmi ve güvenilir işletmeler kişisel bilgileri (mesela TC kimlik numarası, kredi kartı numarası, kredi kartı şifresi) e-postalar ile asla talep etmiyor. Yapılması gereken şey, müşterileriyle web sitelerine yönlendirme yapan bir bağlantı paylaşarak bilgilerin web sitesi üzerinden, güvenli bir şekilde girilmesini sağlamak. Ayrıca işletmelerin web sitelerini bir SSL Sertifikası ile korumaları da müşteri güveni oluşturmalarına yardımcı olmaya yaramakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.