btbilgi

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından olan Twitter’ın, 2019 ilk çeyreği itibarı ile 330 milyon aktif kullanıcısı var. Bunların yaklaşık yüzde 40 küsur kadarı, yeni 134 milyondan fazla kişi servisi günlük olarak kullanıyorlar. Peki ya aktif olmayan kullanıcılar? Bazı kişiler bir hevesle kayıt oluyor ama sonra aradığı şeyi bulamayıp bırakıyorlar. Bazıları sadece Twitter hesap ismini başkasına kaptırmamak için abone oluyor. Ayrıca bir de vefat edip de artık hesabını kullanamayacak kişiler var.

Twitter yeni bir açıklama yaparak, en az altı aydır oturum açmamış hesapları kaldırmaya başlayacakları bilgisini verdi. Bir şirket sözcüsü tüm aktif olmayan hesapların kapatılmasını ayları bulacağını açıklamış. Temizleme işlemi 12 Aralık 2019’da başlayacak ve bu tarihten sonra tonla hesabın yokolduğunu görmek mümkün. Hesaplarını son zamanlarda kullanmamış ama silinmesini de istemeyen kişilerin, kısa süre içinde platforma giriş yapması ve aktive etmesi tavsiye ediliyor. Fakat aktif olmayan kullanıcıların giriş yaptıktan sonra bir paylaşım yapmalarının zorunlu olmadığı da aktarılan bilgiler arasında.

Şirket bu temizlik operasyonun, kullanıcıların kendisine daha fazla güveneceği, daha temiz ve daha doğru bilgi sunan bir platform olma yönünde bir çaba olduğunu söylüyor. Bu konuda ayrıntılı bilgi verilmemiş olsa da, en azından kullanıcıların aradıkları hesapları daha kolay bulmalarına yardımcı olacağı savunulmakta. Ayrıca bazı aktif olmayan hesapların siber dolandırıcılar ve spam propagandacılar tarafından ele geçirilmesinin de zorlaşacağı ifade edilmekte.

Uygulamanın olumsuz yönü ise, Twitter hesaplarını aktive demeyecek durumda olan kişilerin hesaplarının silinecek olması. Mesela uzun süredir hastanede bulunan bir kişi, eğer Twitter’a giremiyorsa hesabını sırf bu yüzden kaybedebilir. Ayrıca vefat etmiş kişilerin hesaplarının da silinmesi söz konusu. Dolayısı ile yakınları bu kişilerin hesaplarına girip, eski sohbetlerini bundan böyle göremeyecekler. Bir başka olumsuz yanı ise, zamanında kültürel değer kazanmış, büyük bir bilgi bankasına dönüşmüş olan ama son zamanlarda aktifliğini koruyamamış hesapların siinmesi olacak denilmekte.

Engadget sitesine yapılan açıklamada, vefat etmiş kişilerin hesaplarının bir şekilde arşivlenmesi ve korunmasının söz konusu olduğu belirtilmiş. Fakat bunun nasıl gerçekleştirileceği açıklanmamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.