btbilgi

Türkiye’nin dijital bankacılık sektöründe çok iyi bir durumda olduğunu biliyoruz. Hem online servislerin, hem de kredi kartı kullanımı hizmetlerinin yaygın olması ülkemizi birçok dünya ülkesinden başarılı kılıyor. Bunu destekleyen bir araştırma, para transferi firması TransferGo tarafından sunuldu. Almanya’ya son 5 sene içinde yerleşmiş yeni nesil Türk göçmenlerle gerçekleştirilen araştırmada, katılımcıların finansal işlemlerdeki tercih ve alışkanlıklarıyla ilgili önemli bilgiler elde edilmiş.

Araştırmada Türkiye’den son birkaç senede Almanya’ya giden göçmenlerin genelde İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden gittikleri aktarılmakta. Almanya’daki şehir yaşamına hızlı adapte olabilen bu göçmenler eskilere oranla daha yüksek eğitim düzeyine sahipler ve iyi derecede İngilizce biliyorlar. Facebook ve WhatsApp gibi platformlarda gruplar oluşturuyor, bilgi ve deneyimlerini paylaşıyorlar. Yeni göçmenler Türkiye’yi sıklıkla ziyaret edip aileleri ve arkadaşlarıyla iletişim halinde kalırken, tatil ve alışveriş gibi kişisel harcamalarından da vazgeçmiyorlar.

TransferGo’nun araştırmasında bu göçmen kesiminin Alman bankacılık sistemi ve hizmetlerini gördükçe, Türkiye’deki dijital bankacılık hizmetlerini daha fazla özledikleri ortaya çıkartılmış. Almanya’da yaşamın her noktasında geleneksel bankalarda hesap açmak zorunda kalan göçmenler, oradaki finans sisteminin Türkiye’ye göre çok daha masraflı, yavaş ve kullanışsız olmasından şikayet ediyorlar.

Göçmenlerin bu sebepler yüzünden hala Türkiye’den aldıkları kredi kartlarını kullanmaya devam ettikleri ve üzerlerinden çok fazla nakit taşımadıkları belirtilmekte. Türk kredi kartları özellikle uçak bileti, fatura ödemeleri ve günlük harcamalar için kullanılmakta. Bir başka sebep de Almanya’da popüler olan ve banka kartı olarak kullanılabilen EC-kartlarla online alışverişlerde zaman zaman sıkıntı yaşanması olarak gösterilmiş.

Maaşlarını alır almaz yakınlarına destek olmak ya da ödemelerini yapmak için Türkiye’deki hesaplarına para gönderen yeni göçmenlerin, daha önce gelen göçmenler gibi Türkiye’ye Euro olarak para transferi yapmayı en az TL transfer etmek kadar önemli bulduğu da araştırmanın sonuçlarından biri. Transfer işlemlerinde servis sağlayıcı seçerken sadece ucuz olmasını yeterli bulmayan katılımcıların, güvenliğe de çok önem verdikleri ifade edilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.