btbilgi

Çoğu şirket kurumsal verilerin kişilerin cihazlarında bulunmasını yasaklıyor. Siber saldıganlar ise cihazları birer arayüz gibi kullanmayı beceriyorlar. Siber suçluların mobil cihaz üzerinden sistemleri ele geçirebileceğini ya da verileri çalabileceğini belirten Komtera Teknoloji, bu can sıkıcı senaryolarla karşılaşmamak için bazı tavsiyelerde bulunmuş:

Kimlik doğrulama

En temel güvenlik önlemi olan kimlik doğrulamasının güçlü şifreler veya biyometrik kimlik doğrulaması uygulamak ile yapılabilir. Her iki durumda da mobil cihazlar yetkilendirilmiş kullanıcılar dışında kullanıma kapatıldığı için mobil cihaz güvenliği sağlanmış oluyor.

İşletim sistemi güncellemesi

Masaüstü sistemlerde olduğu gibi, mobil cihaz işletim sistemlerinde de düzenli güncellemeler ve güvenlik yamaları yapılıyor. BT departmanı bunların otomatik olarak uygulanmasını sağlamalı ve çalışanları bu konuda bilgilendirmeli.

Jailbreak uygulamaya son

Jailbreak yapılmış telefonlar üreticinin kontrolünden çıkar ve güvenlik açıklarına yönelik gelen iyileştirme ve güncellemelere erişemez. Yazılım kısıtlamalarını aşmak için kullanılan jailbreak tekniği, mobil cihazları siber saldırılara daha açık hale getirmekte. BT ekipleri çalışanlara aynı fonksiyonları ve özellikleri elde etmelerini sağlayan meşru yolları sunarak bundan kaçınabilirler.

Herkese açık kablosuz ağlar

Bir mobil cihaz ile her yerde kablosuz ağlara bağlanmak mümkün. Fakat güvenliği garantilenmemiş herkese açık Wi-Fi ağları, mobil cihazlardaki hassas verilerin korumasız kalmasına yol açıyor. BT ekiplerinin çalışanlara bu konuda bilgi vermeleri çok önemli.

VPN kullanımı

Verileri güvensiz ağlardan korumanın yollarından biri şifreli sanal VPN ağlarını devreye sokmak. Şirket içinde bir VPN sağlayıcısını kullanmak ve tüm ağ oturumlarının VPN tüneli üzerinden şifrelenmesi güvenliği artırmakta.

Uzaktan silme özelliği

iOS ve Android işletim sistemli mobil cihazlarda verilere uzaktan erişme ve uzaktan silme yeteneği mevcut. Bunun etkin olması mobil güvenliğe katkıda bulunuyor. Uzaktan silme kabiliyetinin, çalışan tarafından hangi cihazın kullanıldığına bakılmaksızın güvenlik araçlarının bir parçası olması tavsiye edilmiş.

Kötü niyetli yazılımlara karşı koruma

Cihazları kötü niyetli yazılımlardan korumak için gerekli uygulamaların, kurumsal ağlara ve verilere bağlanan her mobil cihazda bulunması gerekiyor.

Cihaz yedekleme

Mobil cihazlardaki veri yedekleme fonksiyonu etkinleştirilmeli. Bu özellik yerel ağdan veya buluttan olsun, şirkete bağlı her mobil cihaz için bir zounluluk olarak görülmeli. Cihaz yedekleme, olumsuz senaryolarda veri kaybından kurtulmayı mümkün kılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.