btbilgi

İnternet dev bir ağ ve bu ağ üzerinde bir cihazı bulmak istiyorsanız, onun IP adresini bilmek durumundasınız. ‘Intenet Protocol’ yani kısaca IP denilen bu adres, ister internet, isterse de bir yerel ağ üzerinde olsun benzer işlevleri sağlamakta. İnternet üzerindeki her cihazın kendine özgü bir IP adresi vardır ve bunun da iki türü var: IPv4 ve IPv6. Bunlardan IPv4 genel kullanmda olan protokol ve bu popüler adresleme yönteminin sonu yaklaşıyor.

Halen yoğun şekilde kullanımda olan IPv4 adresleri, her biri 8 bitlik 4 grup rakamdan oluşmakta. 32 bitlik bu adreslerden dünya üzerinde sadece 4,2 milyar özel adres üretilebiliyor. Ne yazık ki günümüzde ağa bağlı cihazların sayısındaki hızlı artış, bu adres bankasını tükenmenin eşiğine getirmiş durumda. Akıllı telefonlardan akıllı TV’lere, Nesnelerin İnterneti sensörlerinden endüstriyel makinelere kadar her türlü cihaz bir IP adresi kullanmakta. Şimdi ise Avrupa’da, Orta Doğu’da ve Orta Asya’nın bazı bölgelerinde yeni IP adresleri tahsis etmekten sorumlu olan kurum, sonunda IPv4 adreslerinin tükendiğini söylüyor.

Bu açıklamayı merkezi Amsterdam’dan bulunan, 76 ülkede IP adreslerini servis sağlayıcılara ve çeşitli kurumlara tahsis etmekle görevlendirilmiş RIPE Ağ Koordinasyon Merkezi (RIPE NCC) yapıyor. RIPE kullanılabilecek son büyük IP adres bloğunu, 2012’de Internet Atanmış Numaralar Kurumu’ndan (IANA) almıştı. Bu adreslerin dağıtımı yapılmaya devam ediliyor.

Kurum bir yandan da kapatılmış şirketlerden, veya artık ihtiyaç duymadıkları adresleri geri gönderen ağlardan gelen adres gruplarını da yavaş yavaş yeniden dağıtıyor. Fakat bu uygulama yetersiz çünkü her yıl birkaç yüz bin IP adresi geri serbest kalırken, her sene milyonlarca yeni adres talebi oluşmakta. RIPE NCC yaptığı açıklamada, bu duyurunun bölgelerdeki ağ operatörleri üzerindeki baskıyı artıracağını belirtiyor. IPv4 adreslerinin tükenmesi demek, ölçeklenebilir internet büyümesi konusunda ciddi bir sıkıntı oluşması anlamına gelmekte.

Bu protokolün alternatifi ve devamı olan IPv6 ise henüz yaygın olarak kabul görmedi. Fakat eğer IPv4 adresleri tükenirse, dünya üzerindeki tüm servis sağlayıcılar IPv6’yı benimsemek veya çok pahalı ve karmaşık bazı çözümlere başvurmak zorunda kalacaklar denilmekte. RIPE NCC gerekli dönüşümü sağlayacak her kuruma çözüm, eğitim ve danışmanık desteği vermeye hazır olduğunu ifade etmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.