btbilgi

Teknoloji bugün olduğu gibi, yakın gelecekte de tüm çalışma ve yaşam şekillerini değiştirmeye devam edecek. Bu değişim medeniyeti ileriye taşıdığı gibi, aynı zamanda büyük endişeleri de beraberinde getiriyor. Teknolojinin yarattığı faydalar kadar, geri dönüşü olmayan büyük tehlikeleri de barındırması söz konusu. Bunları yaşayan sektörlerden biri de sigorta. PWC’nin son araştırması, sigorta sektörü şirketleri için ön plana çıkan küresel risklerden bahsediyor.

PWC’nin düzenli şekilde gerçekleştirdiği ‘Insurance Banana Skins 2019’ başlıklı araştırması, bu sene teknolojiye ve siber güvenliğe yoğunlaşmış durumda. 53 bölgede 927 sigorta uzmanı ve sektör yetkilisi ile gerçekleştirilen çalışmanın sonuçlarının, 2017’deki araştırmaya göre daha negatif olduğu öne çıkartılan bulgulardan.

2019 araştırma raporunda şirketler için en çok endişe yaratan riskin teknoloji olduğu belirtiliyor. Sigorta sektörü için teknolojik riskleri siber güvenlik riskleri, değişim yönetimi, regülasyon, yatırım performansı ve iklim değişikliği riskleri takip etmekte. Listenin ilk 10 sıralamasında teknoloji ile bağlantılı olarak yer alan rekabet ve yetenek riskleri de dikkat çekmekte. Fakat PWC teknolojinin ilk kez bu sene küresel riskler listesinde başı çektiğini söylüyor. Ayrıca bu alandaki risklerin, diğer tüm alanlardaki konuları da etkilemekte olduğu belirtilmiş.

Raporu değerlendiren IBS Sigorta, dijitalleşmenin günümüz şirketleri için vazgeçilmez olduğunu ifade ediyor. Mesela yapay zeka çözümlerinin sigorta dahil birçok sektörde, neredeyse her alanda kullanılmaya başlandığını görüyoruz. İşletmeler risklerin farkında olsa bile, bu risklerden korunmak amacıyla sunulan sigorta hizmetleri ile ilgili bilinçlenmenin düşük düzeyde olduğuna dikkat çekiliyor. Tüm şirketlerin karşı karşıya oldukları risklere karşı hazırlıklı olması, sürdürülebilir performans için çok önemli bulunmakta.

IBS birkaç sene önce sene görmeye başladığımız dijital sigortalardan da bahsetmiş. 2019 yılı boyunca, 2018 yılına göre siber sigortaya olan talebin 10 kat arttığı aktarılmakta. 2020’de de siber sigortanın, sigorta sektörü için trend bir konu olacağı belirtilmiş. Tıpkı deprem sigortasında olduğu gibi, yakında siber sigortanın da olmazsa olmaz hale geleceği öngörülmüş. İşletmelerin karşı karşıya kaldığı teknolojik ve yapısal değişim risklerini değerlendirmek için, sigorta seçeneklerinin incelenmesi ve uzmanlardan bilgi alınması tavsiye ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.