btbilgi

Forbes sitesi son zamanlarda yapay zeka, dijital asistanlar ve otomasyon üzerine yapılmış araştırmaların sonuçlarını bir makalede derlemiş. Araştırmaların belli bir kısmını, son yıllarda sıkça karşılaştığımız chatbot çözümleri tutmakta.

Intercom firmasının 2019’da sunduğu ‘The State of Chatbots’ başlıklı çalışma, 500’den fazla iş dünyası lideri ve yüzlerce ABD kökenli tüketici ile gerçekleştirilmiş. Şirketler bu teknolojiler sayesinde 2019’da ortalama 300 bin dolar tasarruf sağlamış. Chatbotların en yaygın kullanıldığı yer satış operasyonları (yüzde 41 oranla). Onu destek işlevleri (yüzde 37) ve pazarlama (yüzde 17) takip ediyor. Verilen bilgiye göre chatbot çözümleri satışları ortalama yüzde 67 artırmış ve tüm satışların yüzde 26’sı bir chatbot etkileşimi ile başlamış. Katılımcıların yüzde 35’i chatbotların satış anlaşmalarını tamamlamada yardımcı olduğunu söylüyor. Chatbotlar tarafından gerçekleştirilen en üst düzey otomatize edilmiş işler ise sırasıyla; web sitesi ziyaretçilerini yönlendirmek, bilgi toplamak ve potansiyel satış taleplerini karşılamak. Araştırmaya göre chatbotlar cevap verme sürelerini ortalama 4 kat hızlandırıyor ve müşteri desteği memnuniyet puanlarını yüzde 24 kadar artırıyor.

İşin ilginç tarafı, tüketiciler chatbotlar konusunda hala çok rahat değil. Araştırmanın tüketici tarafı sonuçlarına bakılırsa, kullanıcıların yüzde 25’i istedikleri sonucu aldıkları sürece bir insanla veya robotla konuşmayı pek umursamıyor. Katılımcıların yüzde 74’ü girdikleri web sitesinde bir chatbot uygulaması ile karşılaşmayı normal kabul etmekte. Fakat yüzde 87’si hala hızlı etkileşimler için insanları tercih ediyorlar. Tüketicilerin chatbotlardan en sevdiği özellikler 7/24 hizmet verebilmeleri, bekleme sürelerini azaltmaları ve doğru görevliye hızlı bir şekilde yönlendirmeleri.

Chatbotlar ve genel olarak müşterilerele ilgilenen dijital asistanlar ile ilgili sonuçlar bir miktar karışık olsa, da bu alandaki yatırımlar azalmıyor. Venturebeat’de yayımlanan bir haberde, yapay zeka ürün ve hizmetleri sunmayı hedefleyen Avrupa kökenli girişimlerin 2018’de 3,2 milyar dolar yatırım aldıkları, bu hedefin 2019 sonu için 4,9 milyar dolara yükseleceği rapor edilmiş. 2019’da robotik teknolojileri için toplam fonların 1.4 milyar dolara ve derin öğrenme için 320 milyon dolara ulaşması öngörülmekte. Bir Tractica araştırmasına göre ise, sanal dijital asistan (VDA) pazarı 2018’de 1,3 milyar dolar büyüklüğündeymiş. Pazarın 2025 yılında 8,9 milyar dolara yükseleceği tahminleri mevcut.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.