btbilgi

Kasım ayının son cuması Kara Cuma (Black Friday) ve onu izleyen pazartesi günü de Siber Pazartesi (Cyber Monday) olarak bilinen iki online alışveriş günü. Bu günlerde e-ticaret siteleri özellikle giyim, kozmetik, elektronik gibi kategorilerde büyük indirimler yapıyorlar. Türkiye’de de etkisini gösteren bu indirimler tüketiciler için çok avantajlı ama aynı zamanda fırsatları yakalamaya çalışanları ağına düşürmek isteyen siber suçlular için de ideal av alanı.

Siber sahtekarlar online alışveriş yapanların kimlik veya kredi kartı bilgilerine ulaşarak gelir elde etmeye çalışıyor. Bu amaçla da arama motoru ve DNS zehirlenmeleri, bankacılık zararlı yazılımları, ortadaki adam saldırıları, sahte Android bankacılık uygulamaları gibi çeşitli saldırı yöntemlerini kullanıyorlar. Siber güvenlik firması ESET bu türden saldırı senaryolarından korunmak için bazı tavsiyelerde bulunmuş:

Herkese açık Wi-Fi noktaları

Halka açık internet bağlantıları online ödemeler için yeteri kadar güvenli değil. Online alışveriş için çarşı ve alışveriş merkezlerindeki halka açık Wi-Fi noktalarını kullanmayın. Mobil cihazdan online alışveriş için cihazınızın kendi internet bağlantısını kullanın.

Alışverişte kendi cihazınızı kullanın

Alışverişlerinizi sadece kendi bilgisayarınız, tabletiniz veya akıllı telefonunuzdan yapın. Toplu kullanımın olduğu internet cafeler gibi yerlerdeki cihazlardan finansal işlem yapmaktan mümkün olduğunca uzak durun.

Kredi kartı / sanal kredi kartı

Kredi kartı kullanarak yapılan satın alma işlemleri, vadesiz veya tasarruf hesaplarınızda tuttuğunuz paranızı kapsamadığından daha güvenlidir. Hatta limiti sınırlanmış sanal kredi kartı kullanırsanız, riski minimize etmiş olursunuz.

Güncel güvenlik yazılımı

Cihazınızda birden fazla koruyucu katmana sahip güvenilir ve güncel bir internet güvenliği çözümü olsun. Tercihen bu çözüm, e-bankacılık ve online ödemeleriniz için de koruma hizmeti sunmalı.

Sahte indirim fırsatları

Gerçek olamayacak kadar iyi bir teklif alırsanız, büyük ihtimalle gerçek değildir. Gelen kutunuza sahte indirim fırsatlarının gönderilmesi alışılmış bir durumdur. Bu sahte indirim fırsatları, kullanıcıları kredi kartı numaraları gibi kritik bilgileri toplayan sahte web sitelerine yönlendirirler.

Tarayıcıda adres çubuğu kontrolü

Her zaman saygın ve güvenilir e-ticaret sitelerini tercih edin. İyi bilinen bir siteye girerken bile adres çubuğunu kontrol edin. Sahte siteler taklit etmeye çalıştıkları resmi sitelerden farklı internet adresleri kullandıkları için kolayca tespit edilebilirler.

Ekstre kontrolü

Banka ve kredi kartı hesap bakiyelerini kontrol etmek, özellikle normale göre yoğun alışveriş yapılan dönemlerin ardından her zaman iyidir. Bunu yaparken, online bankacılığa güvenli bir şekilde eriştiğinizden emin olun ve hesabınızın güçlü bir şifreyle, düzgün bir şekilde korunduğunu kontrol edin.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.