btbilgi

Çeşitli araştırmalar gösteriyor ki, uzak geleceği boşverin yakın gelecekte bile bazı işler şu anda bildiğimiz gibi olmayacak. Ebeveynler ise çocukları beceri ve karakterlerine göre yönlendirmeye çalışırken, geleceğin mesleklerini göz ardı edebiliyorlar. Geleneksel iş tanımları dijital teknoloji ve inovasyonla dönüşürken, çalışanlar da kendilerini bu dönüşüme göre tekrar eğitmek zorunda kalacaklar. En azından çocukların bu teknolojik geleceğe şimdiden hazırlanma ve meslek seçimi yapma şansları var.

Gençlerin yetenek ve karakterlerine uygun meslek seçebilmeleri için danışmanlık hizmetleri veren Kartezyen Danışmanlık firması, gelecekte karşılaşacağımız iş hayatı ve mesleklerle ilgili bazı bilgiler vermiş. Meslek seçimi için bundan en az 20 yıl sonrasının düşünülmesi gerektiği ifade ediliyor. Günümüzün en popüler mesleklerinin, bundan 20 yıl önce var olmadığına dikkat çekilmiş.

Firma, Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmayı ele almış. Araştırmaya göre bundan 20 yıl sonra birçok iş otomatik olarak yapılacak. Taşımacılık, lojistik, ofis ve idari destek gibi işlerin otomasyonla yapılacağı öngörülüyor. Hizmet endüstrisindeki meslekler de benzer bir sonla karşılaşacaklar. Yapay zeka, büyük veri işleme, derin öğrenme konularındaki küçük pürüzler düzeltildiğinde ve işaretlenmiş veriler arttırıldığında mesleklerin otomatikleştirilmesi engellenemeyecek.

Teknolojinin ilerlemesi ve robotların destek elemanı olarak endüstride yer almalarından en çok etkilenmesi beklenen meslek gruplarının başında müşteri hizmetleri temsilcileri, satış elemanı, kasiyerler, garsonlar, kapıcılar, nakliyeciler, sekreterler, depo görevlileri, muhasebeciler, öğretmenler, araba tamircileri, onarım işçileri, güvenlik görevlileri, aşçılar, kişisel bakım yardımcıları, marangozlar, çocuk bakımcıları, avukatlar geliyor.

Gelecekte teknoloji ve bilgisayar bilimleri ile birleşmeyen meslek kalmayacak denilmekte:

  • Programcılar diğer sektörlerle birlikte çalışarak verimliliğini artıracakları için her zaman aranan elemanlar olacak.
  • Özellikle robot teknolojileri ile ilgili alt grup meslekler çok yaygınlaşacak.
  • Veri para yerine geçeceği için veri dedektifleri, veri yorumlayıcıları, veri ayıklayıcıları olacak.
  • Dron konuları da ilerleyecek özellikle mahremiyet ve güvenlikle ilgili düzenlemelerden sonra dron programlayıcıları, drone filo yöneticileri olacak.
  • Kişisel sağlık dijitalleştirilmesi ve insan performansının optimizasyonu da çok önemli bir alan olarak yükselecek. Yaşlanma karşıtı uygulayıcılar, beyin büyütme uzmanları, Gen sekanserleri, epigenetik terapistler,Genetik modifikasyon tasarımcıları öne çıkacak.
  • Yapay zeka çalışmaları sürecek fakat isimleri farklılaşacak.
  • Blokzinciri mimarları özellikle karşılıklı güven sağlanmasında ilerleyecek.
  • 3D baskı imalatçıları çok farklı alanlarda kullanılacak.
  • Başka gezegenlerde asteroit madencileri, füzyon santrali uzmanları, kuantum teknoloji guruları olacağı tahmin ediliyor.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.