btbilgi

Tesla firmasının uzun zamandır beklenen ve epey söylentiye de yol açan kamyonet projesi sonunda gün yüzüne çıktı. Geçtiğimiz Perşembe günü yapılan tanıtım etkinliğinde, firmanın kurucusu Elon Musk ortaya hiç kimsenin beklemediği çok orijinal bir tasarım ile çıktı. Aracı merakla bekleyenler anında polarize oldu ve iki kesime ayrıldı. Bir kısım Tesla Cybertruck hakkında anında sosyal medyada olumsuz yorumlar ve kötüleme kampanyaları başlatırken, bir diğer kesim ise aracın bir bilimkurgu filminden fırlamış gibi duran estetik özelliklerine bayıldığını söylüyor. Ayrıca aracın performans bilgileri de hiç azımsanacak gibi değil.

Anlaşılan ikinci kesim (tanıtımdaki kırılan cam fiyaskosuna rağmen) bu beğenisini cüzdanları ile de göstermeye niyetli. Musk’ın verdiği bilgiye göre, önsiparişler açıldıktan sonraki bir gün için 146 bin’den fazla Tesla Cybertruck önsipariş toplamışlar. Köşeli ve sert hatlara sahip bu elektrikli kamyoneti önsipariş edebilmek için 100 dolarlık bir depozito yatırılması gerekliydi. Aracın üç farklı modeli bulunuyor. Biri arkadan itişli ve tek motorlu RWD modeli. İkincisi çift motorlu ve dört tekerden çekişe sahip Dual Motor AWD modeli. Üçüncüsü ise üç motorlu ve yine dört teker çekişli Tri Motor AWD.

Musk yaptığı açıklamada 146 bin adet Tesla Cybertuck önsiparişinin yüzde 42 kadarının çift motorlu versiyondan oluştuğunu söylemiş. Siparişlerin yüzde 41 kadarı üç motorlu versiyondan ve yüzde 17 kadarı da tek motorlu versiyondan oluşmakta. Electrek sitesi 2016 yılından tanıtılan Tesla Model 3’ün önsiparişlerinde, ilk 24 saatte 180 bin adet talep toplandığını hatırlatıyor. Ama burada ufak bir fark var, bir Model 3 önsipariş edebilmek için müşteriler 1.000 dolarlık bir depozito yatırmak zorundaydı.

Aracın RWD modeli (400+ kilometre menzilli) piyasaya 39 bin 900 dolardan sürülecek. Çift motorlu versiyonun (480+ kilometre menzilli) fiyatı 49 bin 900 dolar ve üç motorlu modelin (800+ kilometre menzilli) fiyatı ise 69 bin 900 dolar olacak. Önsipariş oranları adete göre hesaplandığında şöyle bir tablo ortaya çıkıyor:

  • Cybertruck RWD: 24 bin 820 önsipariş (seçenekler hariç yaklaşık 1 milyar dolar değerinde)
  • Cybertruck Dual Motor AWD: 61 bin 320 önsipariş (seçenekler hariç yaklaşık 3 milyar dolar değerinde)
  • Cybertruck Tri Motor AWD: 59 bin 860 önsipariş (seçenekler hariç yaklaşık 4,2 milyar dolar değerinde)

Araç sıfırdan saatte 100 kilometre hıza 2,9 saniyede çıkacak güce sahip. Neredeyse 6,5 ton ağırlık çekebilecek ve ABD’deki 250 kW kapasiteli Supercharger şarj istasyonlarını kullanabilecek. Aracın kendi kendine sürüş paketi 7 bin dolar ekstra ödeyerek satın alınabilir. Üretimin 2021’in sonunda başlayacağı belirtilmekte, 2022’de henüz saptanmamış bir tarihte de müşterilere teslim edilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.