btbilgi

00Siber güvenlik her sene daha zorlu bir hale geliyor. Dünya çapında her gün ortalama 1,6 milyon siber saldırı raporlanmakta. 2018 yılı ile karşılaştırılınca, bu rakamın yüzde 8,2 artmış olduğu belirtiliyor. Bir siber saldırının kurumlara finansal etkisinin ortalama 1 milyon dolardan fazla olduğu tespit edilmiş durumda. KOBİ’lerde ise zarar ortalama 130 milyon dolar olarak ölçülmüş. Verilen bilgilere göre, Türkiye’de bu yılın ilk çeyreğinde toplam 1,2 milyondan fazla, günde ise ortalama 13 bin 842 adet oltalama saldırısı gerçekleşmiş.

Microsoft’un bir raporunda siber suçların 2021 yılına kadar dünyaya 6 trilyon dolara mal olabileceğinin altını çiziliyor. Bu noktada doğru siber güvenlik çabaları için yapılması gerekli bazı şeyler var. İşte firmanın güvenlik uzmanlarının önerileri:

Parçalı değil, bütünsel güvenlik

Şirketlerin hatalarından biri, sistemlerini farklı güvenlik çözümleriyle korumaya çalışmak ve tam entegrasyon sağlamamak. Bunun yerine, birlikte çalışmak üzere tasarlanmış ve sektör lideri çözüm sağlayıcılarla iş birliği yapılması tavsiye edilmiş.

Tam donanımlı BT uzmanları

Siber saldırıların yüzde 43’ünün, genellikle şirket içinde BT’den sorumlu sınırlı insan kaynağı kullanan küçük işletmeleri hedeflediği ortaya çıkartılmış. Özel ekiplere sahip olmayan şirketlerin BT departmanları siber güvenliğe yeterince odaklanamıyor. Bu duruma karşı önlem almak için özelleşmiş güvenlik sağlayıcılarla iş ortaklığı yapılması önerilmekte.

Kişisel cihazlarda siber güvenlik

Sadece kurumsal cihazları güvene almak yetmiyor, kurumsal işlerimizi üzerinde gerçekleştirdiğimiz bireysel cihazları da güvene almak gerekli. Siber saldırganlar saldırılarının yüzde 60’ını kişisel cihazlardan gerçekleştiriyor. Microsoft bu durum için çok faktörlü kimlik sorgulama sistemleri kullanılmasını önermiş.

“Bize saldırmazlar” demeyin

Son yıllarda siber saldırıya uğrayan küçük çaplı şirketlerin ortalama yıllık zararı 80 bin dolara varabilmekte. Siber saldırılarda kendini korumak zorunda hissetmeyen küçük işletmelerin ve bireysel kullanıcıların hedef haline getirilmesi söz konusu. Tavsiyeler arasında hiçbir firmanın kendini saldırılmayacak kadar küçük görmemesi ve siber güvenliğe yapılan yatırımın kesilmemesi gerektiği de bulunuyor.

Bulut bilişim ile güvenlik

Verileri şifrelemek, yedeklemek ve güvende tutmak için bulut servisleri çok işe yarıyor. Microsoft şirketlere sistemlerindeki tüm verileri koruyabilmek için, uluslararası standartları kullanan güvenli bulut hizmet sağlayıcılarla iş birliği yapmalarını tavsiye etmekte.

Koruma ve üretkenlik arasında denge

Verilerin hassasiyetine ve kritikliğine göre sınıflandırılması, veri düzeyinde güvenliğe odaklanmak için iyi bir başlangıç. Güvenlik sağlayabilmek adına herşeyi yasaklamak verimliliği engelleyen bir çözüm. Onu yerine kısıtlı erişim, sınırlı paylaşım ya da şifreleme gibi güçlü yöntemler ile veriler önem sırasına göre korunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.