btbilgi

Akıllı telefonlarımız, tabletlerimiz ve dizüstü bilgisayarlarımız dokunmatik ekranlara sahip. Bununla beraber dokunmatik özelliğe sahip cihazlarımız artıyor: Lamba butonları, otomobil ekranları ve ev kontrol üniteleri gibi. Fakat etrafımızdaki her alet böyle değil, çoğunun hala geleneksel butonları var. Neredeyse ‘aptal cihaz’ demeye başlayacağımız bu aletleri günümüze nasıl adapte edeceğiz? Bazılarını basitçe yenileyerek halledebiliriz. Fakat bazılarını eski yöntemlerle, yani düğmelerine basarak kullanmamız gerekli. İşte burada karşımıza Fingerbot çıkıyor.

Fingerbot özel bir akıllı priz ve motorlu buton kombinasyonu. Bu cihaz neredeyse her türkü butona uzaktan basabilmemizi ve bu özelliği otomatize edebilmemizi sağlıyor. Cihazınızı açmak/kapatmak veya kullanmak için bir düğmeye basılması gerekiyorsa, Fingerbot’u takıp akıllı ev ağınıza bağlayabilirsiniz. Cihaz üzerinde bir ‘parmak’ bulunan küçük bir kutu gibi görünüyor. Wi-Fi aracılığı ile kablosuz biçimde şebekenize bağlanıyor. Cihazı uzaktan bir mobil uygulama ile, dijital asistanlara entegre ederek veya bir bilgisayar yazılımı ile idare edebilirsiniz.

Birşeyleri tıklamaktan sıkılanlara akıllı parmak: FingerbotUzaktan kumandalı parmağı çalıştırmak için bir Adaprox Bridge cihazı gerekmekte. Cihazı ağa bağlayıp etkinleştirdiğinizde, mekanik parmak kısmı uzayacak ve basması gereken düğmeye basacak. Paketten farklı butonlara basabilmek için yedek parmak aksesuarı çıkıyor. Bunların arasında standart uzatma kolu, dokunmatik ekran parmağı, on/off şalter parmağı, emme ucu, duvar butonu parmağı ve duvar şalteri parmağı gibi seçenekler var. İçindeki bataryası ile yaklaşık 6 aylık kesintisiz çalışma ömrüne sahip. Kutuyu bir çift taraflı bant ile istediğini yere ve konuma yerleştirebiliyorsunuz.

Fingerbot bu parmak özelliği ile eski ev aletlerini ve standart lambaları birdenbire bir akıllı ev ağının parçası haline getirebilmekte. İsterseniz onu bir kahve makinesine, ekmek yapma aletine veya bir mikrodalga fırına da takabilirsiniz. Cihaz uzaktan kumanda dışında Amazon Alexa, Google Home, IFTTT altyapısı ve hatta akıllı ev ısı kontrolörü Nest’e bile bağlanabiliyor. Bu sayede evde olmasanız bile, çeşitli aletlerinizi otomatize edip kendi başlarına çalışmalarını sağlamak mümkün.

Resmi web sitesine bakılırsa Fingerbot henüz satışa açık değil. Fakat ilgilenen müşteriler şimdiden piyasaya çıkış uyarısı için üye olabilir ve önsiparişte yüzde 50 indirimden (25 dolar fiyatla) faydalanabilirler. Cihaz piyasaya sürüldüğünde 50 dolardan satılması beklenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.