btbilgi

Twitter platformu kullanıcıların memnuniyetini sağlayabilmek için her daim yeni özellikler inceliyor ve entegre ediyor. Kullanıcıların mümkün olduğu kadar huzur ve mutlu bir sohbet ortamına erişebilmeleri, firma için birinci önemde görülmekte. Mesela Nisan ayında küfür, nefret söylemi, tehdit ve şiddet içeren veya kendine zarar vermeyi teşvik eden paylaşımları yakalayıp engelleyen yeni bir raporlama sistemi kullanılmaya başlanmıştı. Kasım ayının başında ise kullanıcıları rahatsız eden politik reklamların platformdan kaldırıldığını görmüştük.

Firma bir süredir sohbetlerde herkesin güvende ve rahat hissedebilmesi için yeni bir özelliği test ediyordu. Halen Tweet cevaplayanlar tartışmanının konusu veya tonunu değiştirip, konuşmak sitenilen konuları amacından saptırabiliyorlar. Twitter da sohbetlerde kullanıcıların daha fazla kontrol sahibi olabilmesi için, Tweet’lere verilen cevapları saklama seçeneğini denemekle meşguldü. Denemelerden alınan sonuçlar başarılı bulunmuş olmalı ki, bu özellik bugünden itibaren dünya çapında tüm kullanıcılara açık hale getirilmiş. Yorumları saklama seçeneği tüm dünyada iOS, Android, Twitter Lite ve web tarayıcı ortamlarında kullanıma sunulmuş durumda.

Yapılan resmi duyuruda, deneme sürecinde şu bulgulara erişildiği aktarılmakta:

  • İnsanlar çoğunlukla alakasız veya can sıkıcı olduğunu düşündükleri Tweet’leri saklıyorlar.
  • Bu özellik gürültü kalabalığını ortadan kaldırmak için yeni bir yol sunuyor. Cevapları saklama özelliğini kullanan insanların yüzde 85’i engelleme veya sessize alma özelliklerini kullanmamış.
  • Politikacı veya gazeteciler gibi kamuoyuna mal olmuş kişilerin bu özelliğe nasıl tepki verecekleri merak ediliyormuş. İlk aşamada bu kategorilerdeki kişiler cevapları saklamaya yöntemine pek başvurmamışlar.
  • Kanada’da Tweet’lerini saklayan insanların yüzde 27’si, kişilerle nasıl etkileşime geçtikleri konusunda gelecekte bir kez daha düşüneceklerini belirtmiş.
  • Kullanıcılar sessize alınan kelimelere benzer şekilde, bu özelliğin ne gördüklerini kontrol etmeleri açısından yardımcı bir yol olduğunu düşünüyorlar.
  • Bir kişinin yorumu saklandıktan sonra, kullanıcının kendini o kişiden uzaklaştırma eğilimine girdiği saptanmış. Bu yüzden yorumu saklama ile birlikte, yorumu yapan hesabın engellenmek istenip istenmediği de kontrol edilecekmiş.
  • Yorum saklandığı zaman bile ikonlar görünmeye devam ediyor. Bazı kullanıcılar cevapları sakladığı zaman misilleme olabilir korkusu yaşayabilecklerini aktarmış. Twitter bu konuyu inceleyeceğini söylüyor.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.