btbilgi

‘Black Friday’ (Kara Cuma) yurtdışında uzun zamandır en çok beklenen perakende satış dönemlerinden biri. Ülkemizde son zamanlarda ‘Efsane Cuma’ ismi ile anılan bu artık tek bir günü aşıp bir-iki haftalık bir alışveriş festivaline dönüşmüş durumda. Markalar bu dönemde müşterilere büyük indirimler ve promosyon teklifleri sunmakta. Fakat bu işten e-ticaret siteleri kadar faydalanan bir diğer kesim var ki, onlar da siber dolandırıcılar.

Siber suçlular Kara Cuma dönemlerinde internet kullanıcılarını ve alışveriş meraklılarını kandırıp, para veya kişisel bilgi çalmak için birçok fırsat elde ediyorlar. Kaspersky firması ‘Black Friday Alert 2019: Net Shopping Bag of Threats’ (Efsane Cuma Alarmı 2019: Tehditlerle Dolu Bir Alışveriş Sepeti) başlıklı raporda dolandırıcıların neler yapabildiğini özetlemiş ve tehdit türlerini ortaya koymuş. Bunların arasında en çok dikkat çekeni, kimlik bilgilerini ve finansal verileri çalmakta kullanılan bankacılık trojanları ve bunları yayan botnetler olmuş.

Zararlı yazılım içeren bilgisayar ağları olan botnetler, siber saldırganların amaçlarına bağlı olarak kurbanların cihazlarında birçok farklı işlem gerçekleştirmeye programlanabilmekte. Kaspersky araştırmacıları kullanıcıların kimlik bilgilerini çalmakta kullanılan zararlı yazılımlara sahip bilgisayarlardan oluşan botnet örneklerini incelemiş. Bu botnetlerin önde gelen küresel e-ticaret sitelerine giriş ve bazı sitelere bağlı olan banka kart bilgilerine erişim için kullanılmakta olduğu bilgisi veriliyor. Araştırma sonucunda, dünya genelinde 91 adet e-ticaret sitesi ve mobil uygulamayı hedef alan 15 zararlı yazılım ailesi keşfedilmiş.

Kara Cuma alarmı: Botnetlerden e-ticaret sitelerine tehdit
Kaynak: Kaspersky

Kara Cuma boyunca en çok odaklanılan e-ticaret siteleri arasında giyim mağazaları, mücevher ve oyuncak sektörleri bulunmakta. Hedef alınan web sitelerinin 28’inin bu kategorilerde olduğu raporda belirtilmiş. Bunları film, müzik ve oyunlar içeren eğlence kategorisi takip etmiş. Bu kategoride 20 site hedef alınmış. Üçüncü sırada ise 15 hedef site ile ulaşım için bilet, taksi hizmetleri ve oteller gibi seyahat sektörüyle ilgili e-ticaret siteleri bulunuyor. 2018 yılının raporunda toplam hedef alınan site sayısının 67 olduğu ve en fazla hedef alınan markaların giyim, eğlence ve tüketici elektroniği kategorilerinde olduğu aktarılmakta. 2019 döneminde ise tüketici elektroniği kategorisinden sadece iki web sitesi hedeflenmiş.

Yoğun ve popüler Kara Cuma alışveriş döneminde güvenli bir alışveriş için alınacak önlemler arasında, e-posta yolu ile gelecek aşırı avantajlı veya şüpheli kampanyaları dikkate almama birinci sırada verilmiş. Sosyal medyadaki bilinmeyen bağlantılara tıklamamak, tanıdığınız kişilerden bile gelse beklenmedik mesajlardaki bağlantılara dikkat etmek ve gelen e-postaların adreslerinde markanın resmi sitesi yer almıyorsa açmamak da tavsiye edilmiş. Ayrıca alışverişlerde çok faktörlü kimlik doğrulama kullanan ödeme servislerinin tercih edilmesi öneriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.