btbilgi

Her sene yollarda dikkat dağıtıcı davranışlar yüzünden on binlerce kişi hayatını kaybediyor. Bu davranışlar arasında sürüş sırasında cep telefonuna bakmak, sigara içmek, çocuklarla uğraşmak ve makyaj yapmaya çalışmak en dikkat çekenleri. Ayrıca emniyet kemerinin takılı olmaması ve uykulu araba kullanmak gibi sebepler de kazaların artmasında büyük rol oynuyor. Tel Aviv merkezli ‘Eyesight Technologies’ firması, tüm bunları kontrol altına almak için yeni bir yapay zeka destekli saptama sistemi tanıtmış.

Firmanın verdiği bilgiye göre, dikkat dağıtıcı hareketler yüzünden sadece ABD’de her sene 1,6 milyon kaza meydana gelmekte. Ortalama bir sürücünün akıllı telefona bakmasının, alkol etkisinde araç kullanmaya göre bir kazaya neden olma olasılığını altı kat artırmakta. Direksiyon başında sigara içenlerle ilgili bir bilgi de ABD’nin Ulusal Karayolları Trafik Güvenliği İdaresi’nden (NHTSA) geliyor. Kurumun raporuna göre araç kullanırken sigara içen sürücüleri içmeyenlere göre bir kazaya karışmaya üç kat dayha meyilli durumda.

Eyesight Technologies CEO’su David Tolub, “Günümüzün yollarında cep telefonlarından daha büyük bir tehlike yok” şeklinde açıklama yapıyor. Firmanın geliştirmiş olduğu mevcut ‘DriverSense’ izleme sistemi, dahili bir kameradan gelen sürücü görüntülerini anlık olarak analiz edebilmekte. Buna göre sürücünün kafa duruşu, bakış vektörü, göz kırpma hızı, göz açıklığı gibi yüz özellikleri sayesinde varolan potansiyel uyuşukluk ve rahatsızlık belirtileri saptanabiliyor. Yeni geliştirilen sürüm ise sürücünün sigara içip içmediğini veya cep telefonu kullanıp kullanmadığını da anlayabiliyor.

Eyesight yapay zekası ile sürücüler gözetleme altında

Bu sistemi araçlarına entegre eden üreticiler, sürücüleri devamlı şekilde tarayarak yaşanan dikkat dağıtma türüne göre akıllı uyarılar verebiliyorlar. Fakat durum basit bir dikkat dağınıklığının da ötesine geçebiliyor. Firmanın açıklamasına bakılırsa, ABD’de çalışan uzun mesafe kamyon sürücülerinin yüzde 67’si tehlikeli malzemelerin taşınması sırasında kamyonun kabininde sigara içtiğini itiraf etmiş. Bu türden kötü niyetli davranışları engellemek için rastgele denetimlerin ve düz araç içi kameraların yeterli olmadığı da anlaşılmış. Eyesight firması bu türden akıllı kontroller için de ‘FleetSense’ platformunu işletme sahiplerine sunmuş.

Firmanın yapay zeka destekli saptama sistemi gelecekte sadece bireysel araç üreticilerinin işine yaramanın ötesine geçebilir. Mesela paylaşılan araç sektöründe birçok kullanım alanı olabilir, araç sürücülerinin görev sırasında kurallara uyup uymadıkları kontrol edilebilir. Ayrıca kiralanan araçlardaki kullanıcıların sigara içme yasağı gibi noktalarda kurallara uyup uymadığı da takip edilebilir. Firma bu teknolojiyi CES 2020’de tüm ziyaretçilere gösterecekmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.