btbilgi

Ülkemizde üretilmiş, tamamen yerli, bulut tabanlı ve on-premise web uygulamaları güvenlik duvarı ürünü olan ‘Bekchy’ tanıtıldı. Katma değerli güvenlik çözümleri distribütörü olarak uçtan uca hizmet veren NSS Teknoloji, Bekchy’nin hayata geçirilmesinde destek vermiş durumda. Web sitelerinin bekçisi olma konusunda iddia sahibi olan yazılım, alışılmış güvenlik yazılımlarından farklı teknik özellikleriyle dikkat çekiyor.

Dünya çapında aktif olarak 400 milyon web sitesi kullanılmakta. Verilen bilgilere göre, 2018 yılında günde 37 bin olan web sitesi hacklenmesi, 2019 yılında günde 90 bine ulaşmış durumda. Siber saldırıya maruz kalan bir web sitesi çok ciddi risklerle karşı karşıya kalıyor. Bunların arasında bünyesinde bulundurduğu tüm yönetici-kullanıcı şifrelerinin, veri tabanındaki tüm bilgilerin, dijital varlıkların çalınması, silinmesi ya da web sitesinin tüm kontrolünün kaybedilmesi gibi riskler var. BT yöneticileri riskleri minimuma indirebilmek ve bu tür korkularla yaşamamak için çeşitli önlemler alıyorlar.

Bekchy firmaların web sitelerini korumak amacıyla, ihtiyaçları olan tüm güvenlik tedbirlerini sunuyor. Zero-Day (sıfır günü) olarak bilinen ataklara karşı kendi geliştirmiş olduğu algoritma ve kural dizileri ile atakları engelliyor ve saldırgandan gelen istekleri keser. WAF (web aplication firewall) ürünlerinin birçoğundan farklı olarak, gelen ve giden isteklerin denetlenmesi amacıyla özel olarak geliştirilmiş ‘Bekchy Engine’ ve kural dizilerini kullanıyor.

Yazılım web sitelerinin karşılaşabileceği SQL Injection, SQL Bypass, XSS (Reflected/Stored/DOM), Shell & File Upload, Brute Force, JavaScript Injection gibi sıklıkla karşılaşılan saldırıları da engelleyebilmekte. Web sitesi içerisine kısa sürede kurulabiliyor ve gelen-giden tüm isteklerin izlenebilmesine imkan tanıyor. Saldırı veya zararlı bir işlem tespit edildiğinde anında koruma sağlayarak e-posta, SMS veya Slack ile raporlama yapabiliyor.

NSS Teknoloji Türkiye Kurucusu Saygın Saman, Bekchy hakkında şu bilgileri vermekte: “İnternet ortamında varlığını ve çalışmalarını sürdüren her şirket ya da bireyin kabusu haline gelen siber saldırılardan korunmak için pek çok seçenek var ve genellikle karşımıza yabancı yazılımlar çıkıyor. Bu konuya kayıtsız kalamayarak bir grup Türk yazılımcıyla yaptığımız işbirliği sonucu Bekchy’yi ürettik. Rakiplerine kıyasla bir web sitesini ele geçirmek için bilinen tüm yöntemlere karşı yüzde 99,9 koruma sağlayan Bekchy bunu daha az maliyetle yapıyor. Zaman, para, emek, müşteri ve itibar kaybetme riskini ortadan kaldırmak, verilen hizmetin güvenliği ve sürdürülebilirliğini, kısacası geleceğini korumak adına çalışmalarını güvence altına almak isteyen müşterilerimize Bekchy’yi sunmaktan fazlasıyla memnunuz. Bekchy sunduğu faydalarla finans, bankacılık, sigorta, perakende, bilişim, telekomünikasyon, sağlık, savunma, enerji, kamu ve KOBİ’ler dâhil tüm sektörler için önemli bir ihtiyaç olarak dikkat çekiyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.