btbilgi

Kullanıcılar için günümüzde çok fazla ofis ve verimlilik uygulaması mevcut. Bu alanda rakip iki büyük firma da Microsoft ve Google. Microsoft da, Google da e-posta servisi veriyor. İkisi de bulut dosya depolama ve paylaşım hizmetine sahip. İkisi de takvim ve yapılacak işler uygulamaları sunuyor. Ofis uygulamaları ikisinde de var. O yüzden bunların bir araya gelmesini pek hayal edemiyorsunuz. Ama Microsoft şimdi Gmail, Google Drive ve Google Calendar uygulamalarını Outlook.com web posta istemcisine entegre etmeyi planlıyor.

Engadget sitesi Microsoft’un 2017 yılında, Google Calendar ve Kontaklar uygulamalarını masa üstü Outlook 2016 sürümüne eklediğini hatırlatmış. Ama bu seferki web odaklı bir çaba gibi görünüyor. Microsoft bu özelliği bazı hesaplarda test etmeye başlamış bile. ‘Florian B’ olarak bilinen bir Twitter kullanıcısı, yaptığı paylaşımda bu özelliği erişebildiğini söylemiş. Outlook.com içinde kolay bir kurulum ile, kullanıcılar Google hesaplarını bir Outlook.com hesabına bağlayabiliyorlar. Böylece Outlook.com web arayüzünde tüm Gmail e-postalar, tüm Drive belgeleri ve takvimleri otomatik olarak görüntülenebiliyor.

Verilen bilgiler arasında farklı hesapların web arayüzünde aynı pencerede ama ayrı kutularda yanyana çalıştığı aktarılıyor. Mesela farklı hesapların takvim öğelerini karşılaştırmalı görebiliyorsunuz. Kullanıcı Florian B, Outlook.com içine birden fazla Google hesabı eklenemediğini de belirtmiş. Ayrıca Outlook ve Gmail e-posta hesapları arasında geçiş yapılınca tüm sayfanın yenilendiği de ifade ediliyor. Ayrıca entegrasyon sayesinde Google Drive dosyaları da Outlook veya Gmail e-postalarına hızlı bir şekilde yapıştırılabiliyor.

Tüm bunlara bakarak, Microsoft’un henüz servisi tam anlamıyla bitirmediği ve o yüzden de tüm kullanıcılara açılmadığı yorumu yapılmış. Hangi ülkelerdeki kullanıcıların, ne zaman bu entegrasyon seçeneğine kavuşacağına dair resmi bir açıklama henüz yapılmamış. Fakat bu özelliğin bilhassa aynı anda kişisel Outlook.com hesabı ve kurumsal G Suite hesabını beraber kullanmayı tercih eden kişiler için çok işe yarayacağı belirtiliyor.

Bir Microsoft sözcüsü, entegrasyonla ilgili olarak The Verge sitesine şu basit açıklamayı yapmış: “Her zaman müşterilerimize en iyi e-posta deneyimini sunabilmek için yeni yollar arıyoruz. Bu özelliği de az miktarda Outlook.com kullanıcıları ile test etme durumunda olduğumuzu doğrulayabiliriz. Böylece kullanıcılardan geri dönüşler alarak servisi geliştireceğiz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.