btbilgi

Yapay zeka teknolojileri yarı iletken sektöründe büyük bir değişime sebep olmuş durumda. Sektördeki yeni trendleri ve şirketlerin karşılaştığı sorunları işleyen ‘Küresel Yarı İletken Sektörü Araştırması’ (Global Semiconductor Industry Outlook 2019) tam da bu konuyu ele alıyor. KPMG’nin bu yıl 14’üncü kez gerçekleştirdiği çalışmaya, küresel sektör şirketlerinden 149 üst düzey yönetici katıılmış. Araştırmaya göre yapay zeka şimdiden sektördeki gelir akışında önemli bir paya sahip.

KPMG en başarılı yapay zeka çiplerini geliştirmek için sektörde rekabetin artmakta olduğuna dikkat çekmiş. Bilişsel programlama ve makine öğrenme gibi yeni nesil yapay zeka teknolojileri, büyük hacimli ve yapılandırılmamış veriyi işlemesi ve analiz etmesi gerekiyor. Bu da genelgeçer değil, ancak özelleşmiş güçlü çiplerle elde edilebilecek bir sonuç. Araştırmaya katılanların önemli bir kısmı şirketlerinin bağlantılı cihazlar için sensörler veya tüketicilerine yönelik nesnelerin interneti ürünleri için yeni nesil çip geliştirip pazarlamaya devam ettiğini bildirmiş. Katılımcı şirketlerin dörtte biri 14 nanometre veya daha küçük çipler geliştiriyor.

2020 yılında yarı iletken sektöründe en çok gelir getirmesi beklenen uygulamalar arasında yapay zeka üçüncü sırada yer almakta. Diğer önemli bulunan alanlar ise 5G ve Nesnelerin İnterneti (IoT). Araştırmada öne çıkan bazı bulgular şu şekilde paylaşılmış:

  • Günümüzde kullanılan ağ bağlantılı cihazların sayısı 26 milyarı aşıyor. Bu sayının 2025 yılına kadar üçe katlanacağı öngörülmekte. International Data Corporation’ın (IDC) tahminlerine göre, dünya genelinde nesnelerin internetine yönelik harcamalar 2019 yılında 745 milyar dolara; 2022 yılında ise 1,2 trilyon dolara ulaşacak.
  • 5G şebekelerinin hayata geçme sürecinde olması; nesnelerin interneti, akıllı şehirler ve otonom araç uygulamaları için yarı iletken sektöründeki iyimser görünümü destekliyor.
  • Teknoloji liderlerine göre 5G, akıllı telefon bazlı bir dünyadan nesnelerin interneti destekli bir dünyaya dönüşümü sağlayacak. Sensörler ve MEMS (Mikro elektro-mekanik sistemler), nesnelerin interneti ürünlerindeki önemi sayesinde sektördeki başlıca büyüme etkeni olarak görülüyor. 5G’nin gelişmesine paralel olarak bu önemin artacağı tahmin ediliyor.
  • Yarı iletken şirketlerinin gelecek üç yıl içerisindeki stratejik önceliklerine bakıldığında, inovasyon ve Ar-Ge yüzde 41’ile ilk sırada yer alıyor. Onu yüzde 35’le birleşme ve satın almalarla ortak girişimler takip ediyor. Üçüncü sırada ise yüzde 33’le yetenek gelişimi/yönetimi yer alıyor.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.