btbilgi

Amazon’un online alışveirşi hızlandırmak için yarattığı Dash butonunu hatırladınız mı? Dev e-ticaret firması birkaç sene önce piyasaya sürdüğü bu ‘tek tıkla alışveriş’ butonlarını 2017 yılında dijitale çevirmiş ve fiziksel versiyonu kullanımdan kaldırmıştı. Ama anlaışlan ‘Dash’ konseptinin kendisi rafa kaldırılmamış. Hatta tam tersine, Amazon Dash Smart Shelf isminde bir akıllı raf ürünü olarak şimdi tekrar karşımıza çıkıyor.

Dash butonlarını Amazon’dan tek bir ürün için sipariş ediyordunuz. Bu buton kablosuz şekilde bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza bağlanıyordu. Mesela çamaşır makinesi deterjanı biteceği zaman, çamaşır makinenize yapıştırdığınız özel Dash butonuna basıyordunuz ve buton aracılığı ile Amazon hesabınızdan en favori çamaşır deterjanı direk evinize yollanıyordu. Amazon Dash Smart Shelf raflar da benzer bir hızlı satın alma işlemi yapıyor ama bu sefer kullanıcıya sormaya veya kullanıcının aksiyon almasına gerek bile kalmamış.

Amazon Dash Smart Shelf özellikle küçük şirketler, devamlı belli bir ofis ürününü tüketen kurumlar ve favori ürününden hiç vazgeçmeyen kişiler için geliştirilmiş. 45 x 33 santimetre, 30 x 25 santimetre ve 17 x 17 santimetre ebatlarından üç farklı boyu bulunuyor. Wi-Fi ile ağınıza bağlanan akıllı raf, üzerine konulan ürünün ağırlığını ve miktarını hesaplayabilmekte. Mesela üzerine koyduğunuz yazıcı kağıdığı paketlerini saptayarak, bitmek üzereyken kendi kendine aynısında sipariş verebiliyor. Bu raflar sayesinde ofisinizde veya evinizde en sevdiğiniz kahvenin asla bitmemesini de sağlayabilirsiniz. Eğer akıllı rafın sizin adınıza otomatik alışveriş yapmasını istemiyorsanız, üzerindeki ürün bitmeden önce size uyarı yollaması seçeneği de var.

Akıllı rafı elektriği bağlı tutmak zorunda bile değilsiniz. Kendi içindeki bataryası ile her yerde kullanılabiliyor. Amazon’un mobil uygulaması üzerinden rafa konulan ürünü tanıtabilir ve değiştirebilirsiniz. Firma yaptığı iş ortaklıkları ile çeşitli markaların ürünlerini otomatik siparişta yüzde 15 indirim bile sağlıyor olacak. Amazon Dash Smart Shelf gelecek sene içinde, öncelikli olarak ABD kökenli Amazon kurumsal müşterilerine sunulacakmış. Ürünün daha sonra kademeli olarak farklı tüketici gruplarına da açılması planlanmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.