btbilgi

Y ve Z kuşaklarının dijital üyelerinin, 2020 yılından itibaren küresel iş gücünün yaklaşık olarak yarısını oluşturmaları bekleniyor. Bu da şirketlerin, yeni nesil çalışanların tercih ettiği yönde değişimler yapmalarını zorunlu kılacak. Citrix’in bir araştırmasına göre, tüketici teknolojisi deneyimlerinin şekillendirdiği kullanıcı beklentileri ile büyüyen nesiller ile geleneksel kurumsal BT ortamı arasındaki uçurumun kapatılması gerekiyor. Rapora göre artık esnek, kullanıcı dostu, güvenli ve ihtiyaçlara uyum sağlayabilecek nitelikte akıllı çalışma alanlarına ihtiyaç var.

Citrix’in araştırmasına göre dijital devrim çalışma ortamımızı çok daha esnek, çevik, dinamik ve kullanıcı dostu bir geleceğe taşıdı. Çalışmanın küçük ofis bölmesi gibi belirli bir lokasyon ile sınırlı olduğu ve ‘9’dan 5’e’ zaman aralığına ya da belirli bir aygıt kurulumuna bağımlı olduğu günler geride kalmış durumda. Sadece ofisler değil, modern üretim tesisleri de farklı görünüyor. Çalışanlar ve robotlar yan yana çalışıyor ve yakın gelecekte yapay zeka tarafından yönetilen robotlar gerçek zamanlı olarak iş birliği yapmalarına olanak sağlayacak. Çalışanlar üretim süreçlerini tesis içinde PC, dizüstü bilgisayar veya tablet kullanarak denetliyor. Bakım, güncellemeler ve idari görevler uzaktan yapılabiliyor.

Akıllı çalışma alanlarına örnek olarak, Tokyo Belediyesi’nin 2017 yılında başlattığı girişim gösterilmiş. Asya’da ve dünyanın her yanında şehirler giderek büyürken, esnek çalışma da şehir trafiğindeki sıkışıklığın önlenmesi için giderek daha kritik hale geliyor. Bu ülkelerde çoğu yüksek düzeyde becerilere sahip, geniş bir genç çalışan havuzu bulunduğuna dikkat çekilmekte. Bu genç profesyonellerin modern teknoloji konusunda bilgili oldukları ve çalışma tarzlarının dijital teknolojiye dayalı olduğu aktarılıyor. Çalışmak isteyecekleri kuruluşlardaki ortamların da bu sebeple dönüşmesi gerekiyor.

Raporda ileri görüşlü kuruluşların akıllı çalışma alanlarını devreye aldığı; böylece tüketici teknolojisinin esnekliğini ve kullanım kolaylığını kurumsal BT dünyasına getirebildiği belirtilmiş. Bu da şirketlere ve çalışanlara şu kolaylıkları getirmekte:

  • Kullanıcıların bireysel çalışma tarzlarına uyum sağlamak mümkün,
  • Çalışanlar istedikleri yerde, istedikleri zaman çalışabiliyorlar,
  • Makine öğrenme bazlı güvenlik sayesinde uzaktan güvenli erişim sunulabiliyor,
  • Mikro uygulamalar ile aşırı bilgi yükü ve rutin bir görevi yerine getirmek için çok sayıda uygulamayı tıklama gereksinimini ortadan kaldırılıyor,
  • Rutin iş akışı verimliliği artırılıyor,
  • Çalışanların zaman ve efor isteyen rutinlere harcayacakları süre serbest bırakılıyor.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.