btbilgi

Akıllı telefonlar küresel pazarı ele geçirdikçe, mobil telefonlarda bildiğimiz her şey yavaş yavaş değişti. Ekranlar büyüdü ama tuşlar ortadan kalktı. Büyük ekranlara daha çok öğe, bilgi ve işlev sıkıştırabilmek için cihaz üreticileri özel arayüzler hazırlıyorlar. Fakat ne yazık ki bu trendler bazı kullanıcıların hiç işine yaramıyor. Özellikle de ellerindeki motor fonkiyonlarda ve gözlerinde sorun yaşayan kişiler açısından, yeni nesil cihazlarda birşeyler yazmak zorluk teşkil edebilmekte. İşte buna kafa yoran endüstriyel tasarımcı ve mühendis Dougie Mann, TypeCase adını verdiği özel bir akıllı telefon kılıfı tasarlamış.

Üç boyutlu yazıcı ile basılabilen bu kılıf, akıllı telefona takıldığında cihaza her iki yanda toplamda beş fiziksel buton ekliyor. Bu butonlar belli kombinasyonlarla basıldığında alfabenin tüm harflerini yazmayı sağlamakta. Telefon ele alındığında butonların biri başparmağa, diğerleri ise solda diğer parmakların hizasına denk gelmekte. Böylece kullanıcı telefonun ekranındaki klavyede minicik bir tuşa basmaya çalışmaktansa, buton kombinasyonları ile daha pratik biçimde metin girişi yapabiliyor. Mesela baş parmak ve orta parmak butonlarına basıldığında, klavyede ‘H’ harfi yazılabilmekte.

Her ne kadar el ve gözlerinde sıkıntı yaşayan kullanıcılar için oldukça pratik gibi görünse de, bu kişilerin önce harflere denk gelen buton kombinasyonlarını ezberlemesi lazım. Dezeen sitesine yaptığı açıklamada, Mann bu konuda şunu söylüyor: “Bunu öğrenmesi kuşkusuz ki herkes için kolay olmayacak. Bu yüzden buton kombinasyonlarını harflerin üzerine yerleştiren bir grafik hazırlayarak öğrenme sürecini kolaylaştırmaya çalıştım. Görsel imgelemeyi yazma uygulamasıyla birleştirerek, herkesin bunu birkaç saat içinde kavrayabileceğine inanıyorum. Bir kez alışıldığında, kullanıcının normal bir klavyede iki elle metin yazmak kadar hızlı giriş yapabileceğini düşünüyorum.”

TypeCase: Telefon klavyeleri ile zorluk çekenlere özel kılıf

TypeCase kılıfı akıllı telefon ile kablosuz Bluetooth bağlantı üzerinden iletişim kuruyor. Kılıfın içinde bulunan küçük bir çip, buton tıklamalarını Adafruit Feather modülüne birer komut olarak yollamakta. Bir mikrokontrol ünitesi bunları klavye verisine çeviriyor ve kablosuz bağlantı çipi aracılığı ile de akıllı telefona gönderiliyor. Bluetooth üzerinden iletişim sayesinde cihaz bir bilgisayar ile bağlantılı da kullanılabilmekte.

Mann kılıfa başka yetenekler de kazandırmayı hedeflemiş. Mesela görme yetisinde ileri seviyede sıkıntı yaşayan kişiler için bir fikri var. Kılıfın harf giriş butonlarına titreşim biçiminde bir geribesleme özelliği eklemek için çalışmalara başlamış. Ekranda görülen kelimeler, her bir harfe denk düşen butonların teker teker titreşmesi ile kelime grupları halinde kavranabilecek. Mann bu çözümün çok farklı fiziksel engellere de çözüm olmasını umut ettiğini aktarmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.