btbilgi

Sokakta, metroda ve kafelerde artık akıllı telefonlar kadar giyilebilir teknoloji ürünlerini de sıkça görmeye başladık. Giderek çeşitlenen ve ucuzlayan fitness bileklikleri, akıllı saatler, kablosuz kulaklıkların dışında ilginç başka ürünler de ortaya çıkıyor. Bunların arasında en dikkat çekici olanları artırılmış gerçeklik gözlükleri ve akıllı kıyafetler. Tüketiciler bu yeni ve pratik oyuncakları çok sevdi, yeni bir araştırmanın bulgularına göre popüleriteleri daha da artacak gibi görünüyor.

Uzmanlar ne zaman tüketici elektroniği pazarı doyuma ulaştı dese, o aralar mutlaka yeni bir kategoride ürünler çıkıp ilgiyi üzerine çekiyor. Gartner’ın yeni bir raporunda giyilebilir teknoloji ürünlerinin yakın geleceğine yer verilmiş. Bu araştırmaya bakılırsa 2018 yılında dünya çapında tüketiciler giyilebilir teknolojilere 32,5 milyar dolar para yatırmış durumda. Bu rakamın 2021 itibarı ile iki katına çıkarak 63 milyar dolara yükselmesi öngörülmüş.

Büyüyen bu ürün pastasının en büyük dilimini akıllı saatler oluşturuyor. 2015’den günümüze kadar akıllı saat satışları iki kat kadar artmış. Sadece 2018 yılında akıllı saatlere 12,4 milyar dolar harcanmış. 2021’de ise bu rakam 27,4 milyar dolara yükselebilir denilmekte. Akıllı  bileklikler ise artık çok uygun fiyatları ve pratik kullanımları ile, akıllı saatleri pahalı bulan tüketicilerin alternatif teknoloji seçeneği haline geldi.

Giyilebilir teknoloji 2021’de iki kat popüler olacak

Bir diğer büyük ilgi gören ürün kategorisi ise kulağa takılan cihazlar. Çoğunluğu Bluetooth, dış ses engelleyici ve akıllı kulaklıklardan oluşan bu ürün gamına 2018’de 6,8 milyar dolar para verilmiş, 2021’de ise 9,9 milyar dolara varacak bir harcama tahmin edilmekte. Bu artışın önemli sebeplerinden biri olarak, yeni nesil akıllı telefonlardaki fiziksel ses çıkışlarının iptal edilmesi ve kablosuz bağlantıların öne çıkartılması gösteriliyor.

Fakat Gartner raporundaki en ilginç öngörü akıllı gözlükler üzerine. Yavaş yavaş gelişmeye başlayan artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik ürünleri de giyilebilir teknoloji örnekleri arasında. Ayrıca 2018’den 2021’e kadar en hızlı büyüyecek alan şeklinde görülüyor. 2018’da bu ürünlere 5,4 milyar dolar para harcanmış, 2021’de ise bu rakam üç katına çıakrak 15,5 milyar dolara yükselebilir. Apple, Xiaomi ve Oppo gibi devlerin henüz bu pazara girmediğini ama hazırlık yaptıklarını düşününce, bu tahminler doğru çıkabilir gibi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.