btbilgi

Son yıllarda elektrikli motorlar ve bataryalardaki gelişmeler, bize elektrikli araç devriminin sadece yollarda değil aynı zamanda havada da gerçekleşeceğini gösterdi. Birbiri ardına çeşitli firmalar geleceğin elektrikli uçaklarını üretmek için yarışıyorlar. Bunlardan biri de ABD uzay araştırmaları ajansı NASA. Uzun yıllardır üzerinde çalıştıktan sonra, NASA geçtiğimiz hafta Maxwell X-57 modelinin ilk versiyonlarından birini tanıttı.

Reuters’in haberine bakılırsa, İtalyan yapımı bir Tecnam P2006T baz alınarak geliştirilen Maxwell X-57 şu anda ‘Mod II’ olarak adlandırılan safhada. Kurum bu projede tasarım ortağı olan Kaliforniya merkezli Empirical Systems Aerospace’den uçağın prototipini teslim almış. Uçak şu anda üzerinde bulunan elektrikli motorlarıyla hem çevreye zarar vermiyor, hem de daha sessiz ve verimli durumda. Kurum uçakla birlikte, bir de onu kullanacak pilotların eğitimi için kullanılacak yeni bir simülatör de gösterdi.

NASA’nın elektrikli uçağı Maxwell X-57 gün yüzüne çıktı

NASA’nın Kaliforniya’da bulunan Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi’nde tanıtılan deneysel uçak, yakın gelecekte Mod III ve Mod IV adı verilen geliştirme aşamalarından geçecek. Bu aşamalar şu anda NASA’nın Uçuş Yükleri Laboratuvarı’nda (Flight Loads Laboratory) test ediliyor ve uçağa yüksek kaldırma oranlı yeni kanatlar takılması gibi özellikler barındırmakta. Uçakta halen takılı olan 14 adet elektrik motorunu lityum-iyon batarya sistemi besliyor. NASA bu aşamada projenin hedeflenen seviyesini tutturduklarını belirtmiş.

Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi’nin proje yöneticisi Brent Cobleigh, açıklamasında şunları aktarmakta: “Sadece bir şirkete değil, tüm sektöre yardımcı olmasını umut ettiğimiz noktalara odaklanıyoruz. Şu anda hedefimiz bu uçağı 2020 yılının sonlarında uçar hale getirmek”. NASA’nın amacı tüm havacılık endüstrisini daha çevre dostu ve verimli hale getirebilmek için, ticari havacılık firmaları tarafından benimsenebilecek bir teknoloji seti yaratmak. Halen Maxwell X-57’in gerçekleşmesinin önündeki en büyük engel olarak ise batarya kapasitesi gösteriliyor. Bu srun yüzünden uçağın ilk görev alanı kısa mesafe ulaşım veya hava taksisi olacak gibi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.